BEDRIFTSTEKNOLOGI

Intel annonserte 32/64-bits prosessorteknologi

Så godt som alle ryktene rundt tirsdagens prosessorannonseringer fra Intel ble bekreftet av Intel-sjef Craig Barrett.

18. feb. 2004 - 10:33

Intels toppsjef, Craig Barrett, fortalte i sin hovedtale under Intel Developer Forum i går at selskapet i begynnelsen av andre kvartal i år vil introdusere en teknologi som en utvidelse av IA-32-arkitekturen for servere og arbeidsstasjoner, for å kunne støtte 64-bits minne. Dette betyr altså, som flere skrev tirsdag ettermiddag, at det vil komme Xeon-prosessorer som kan kjøre både 32-bits og 64-bits programvare.

Intel bekrefter også at brikkene vil få støtte for PCI Express, DDR2-minne og være utstyrt med bedre strømstyringsfunksjonalitet og SSE3-instruksjoner.

Ifølge blant annet The Inquirer skal Barrett ha kalt nyheten "one of the worst-kept secrets in San Francisco".

Nocona er kodenavnet på prosessorene som kommer først. Dette er prosessorer for toveis servere. Noe senere vil det komme Prescott-prosessorer med 32/64-bits funksjonalitet for servere og arbeidsstasjoner med én prosessor. Brikker for maskiner med fire prosessorer eller mer vil bli utstyrt med Clackamas Technology i 2005. Disse har kodenavnet Potomac. Clackamas Technology, eller CT, er navnet på Intels 32/64-bits-løsning.

    Les også:

Ifølge News.com sa Barrett at selv om Intel i teorien kan innføre CT også i prosessorer for vanlige PC-er, har ikke selskapet noen planer om dette i den nærmeste framtiden. Dette skyldes først og fremst at det er lite programvare for vanlige brukere som støtter 64-bits teknologien, en annen ting er det at få PC-brukere vil ha råd til installere mer enn 4 GB med minne i maskinene. Det er jo økt minnekapasitet som er den viktigste forbedringen 64-bits teknologien bringer med seg.

Når det gjelder forholdet til AMDs Opteron- og Athlon 64-prosessorer er blitt antydet at prosessorer med Clackamas Technology skal være kodekompatible med AMD64-arkitekturen. Under en spørrerunde med pressen etter gårsdagens hovedtale, fortalte Barrett til blant annet The Inquirer at de nye brikkene i stor grad vil være kompatible med AMD64, selv om de arkitekturmessig vil ha store forskjeller.

Dette er viktig, ikke minst fordi Microsoft har antydet at det ikke er ønskelig å måtte lage operativsystemversjoner for hver av de ulike 64-bits arkitekturene.

- Intel fortjener ros for å sørge for at selskapets 64-bits-løsning er kompatibel med AMDs, sier Nathan Brookwood, analytiker i Insight 64, til News.com.

- Det må ha vært en vanskelig ting for dem å svelge, mener han. Tidligere har det normale vært at AMD har klonet Intels løsninger.

Del
Kommentarer:
Du kan kommentere under fullt navn eller med kallenavn. Bruk BankID for automatisk oppretting av brukerkonto.
Tekjobb
Se flere jobber
Tre jobbtilbud 10 måneder før masteravslutning!
Les mer
Tre jobbtilbud 10 måneder før masteravslutning!
Tekjobb
Få annonsen din her og nå frem til de beste kandidatene
Lag en bedriftsprofil
En tjeneste fra