Telenor-sjef Jon Fredrik Baksaas legger stor vekt på markedsføring. Han bruker store beløp på å beholde og skaffe nye kunder.
I fjor brukte Telenor mer penger på markedsføring enn hva selskapet betalte i skatt og utbytte til staten. Selskapet brukte 3,77 milliarder kroner på markedsføring, reklame og subsidiering av produkter.
Det er mer penger enn hva Telenor totalt betalte til fellesskapet i skatt og utbytte, kan digi.no avdekke i dag.
I fjor betalte Telenor 2,38 milliarder kroner i skatt til fellesskapet, mens tidligere i uken fikk staten et samlet aksjeutbytte for 2003 på 1,1 milliarder kroner. Totalt blir det 3,5 milliarder kroner i skatt og utbytte
Markedsføring:
Telenors pengebruk på markedsføring (3,8 mrd kr i 2003) representerer en vesentlig økning i forhold til reklamebudsjettene tidligere år. I 2002 brukte selskapet tre millarder kroner, mens i 2001 ble det brukt 2,4 milliarder kroner på markedsføring, reklame og subsidiering, ifølge Telenors årsrapport.
Les også:
- [06.05.2004] Telenor sparker forskere igjen
- [05.05.2004] Telenor taper terreng på bredbånd
- [05.05.2004] Utenlands mobil er Telenors gullgruve
- [23.04.2004] Telenor vil eie mer i Russland
Skatt/utbytte:
Telenor hadde i 2003 en omsetning på 53,1 milliarder kroner og et resultat på 7,4 milliarder kroner. I 2003 betalte Telenor 2,38 milliarder kroner i skatt til staten, ifølge selskapets årsrapport.
På generalforsamlingen tidligere i uken ble det bestemt å betale et utbytte på èn krone per aksje. Staten solgte seg i fjor ned fra en eierandel på 77,6 prosent til drøye 63 prosent. Det gir staten et utbytte for 2003 på drøye 1,1 milliarder kroner.
_logo.svg.png)

Samlede utbetalinger til staten blir dermed på 3,5 milliarder kroner for 2003.
Forskning:
Telenor har et noe lavere budsjett for forskning. Telenor FoU har et budsjett på 230 millioner kroner, og 30 millioner kroner av dette kommer fra EU.





