annonse

Opera lanserte fornyet nettleser

Av Harald Brombach, tirsdag 19. april 2005 kl 11:08
annonse
Opera Software lanserte i dag en helt ny versjon av selskapets nettleser.
Opera Software har nå lansert versjon 8 av selskapets nettleser, Opera. Versjonen, som har vært tilgjengelig i forskjellige betautgaver siden sent i fjor, er foreløpig tilgjengelig for Windows og Linux med et begrenset utvalg av språkdrakter. En betaversjon for Mac er blitt gjort tilgjengelig i dag.

Det er mange nyheter i Opera 8. En hel del er selvfølgelig blitt avslørt i betautgavene. Dette inkludert talestyrt navigasjon ved hjelp av XHTML+Voice med IBM WebSphere Multimodal Environment, og ERA (Extensible Rendering Architecture), som tilpasser visningen av websider til bredden på nettleservinduet, slik at brukeren slipper å skrolle horisontalt.

Kjent er også støtten for XML-språket SVG 1.1 Tiny (Scalable Vector Graphics) som kan benyttes for å lage interaktivt multimedieinnhold.

Hastigheten skal være ytterligere forbedret, det samme gjelder sikkerheten. Et nytt felt for sikkerhetsinformasjon skal automatisk aktiveres hvis brukeren besøker et sikkert nettsted. Feltet vil indikere nettstedets sikkerhetsnivå på en skala fra 1 til 3, samt eieren av nettstedet sertifikat. Dette skal gjøre det enklere for en bruker å evaluere troverdigheten til et nettsted og redusere risikoen for å bli svindler, for eksempel gjennom forsøk på phishing.


Brukergrensesnittet i Opera 8 skal være forenklet, uten at funksjonaliteten er fjernet fra nettleseren. Brukerne kan derimot aktivere mer avansert funksjonalitet etter behov.

En annen nyhet i brukergrensesnittet er en "søppelbøtte" plassert i det øverste, høyre hjørnet. Når brukerne klikker på denne, får de tilgang til alle vinduer som er blitt stengt og pop-ups som er blitt blokkert siden nettleseren ble startet.

Opera 8 kan lastes ned fra denne siden. En mer komplett oversikt over nyhetene finner her.
annonse
ds-gs-sokknapp
ds-gs-gslogo

DISKUTER SAKEN

Juss & samfunn

Stopper hemmelige forhandlinger

Stopper hemmelige forhandlinger

EU-parlamentet vil ikke ha amerikansk pirat-regime.

Les mer [15]

Bedriftsteknologi

Turingprisen til pc-ens far

Turingprisen til pc-ens far

IT-bransjens «Nobelpris» for 2009 gis til tidligere Xerox-forsker.

Les mer [0]

Juss & samfunn

Gir norsk nettleksikon dødsdom

Gir norsk nettleksikon dødsdom

- Nei til statlig drift av Store norske, sier kulturminister Anniken Huitfeldt.

Les mer [31]

annonse

Siste debattinnlegg

  • This thing called love

Bedriftsteknologi

Selger brukt programvare til bedrifter

Selger brukt programvare til bedrifter

- Opptil halv pris og garantert uten slitasje.

Les mer [9]

Bedriftsteknologi

Nye harddisker støttes ikke av Windows XP

Nye harddisker støttes ikke av Windows XP

Forbedret lagringsformat krever spesialløsning for det gamle systemet.

Les mer [30]

TIPS REDAKSJONEN: tips@digi.no
annonser
Nettkatalogen.no Telefon- og
bedriftskatalog
 
MinRadio-annonse
Teller