BEDRIFTSTEKNOLOGI

AMD vurderer brikke med 96 kjerner

AMD skal være i samtaler med en mindre brikkeprodusent om bruk av en svært effektiv flytetallsbrikke.

Harald BrombachHarald BrombachJournalist
16. mars 2006 - 09:24

AMD er ifølge nettstedet Reg Hardware i samtaler med britiske Clearspeed for å diskutere mulig bruk av Clearspeeds CSX600-brikke, noe som skal kunne gi AMDs kraftige Opteron-systemer betydelig forbedret flytetallsytelse.

En eventuell bruk av brikken vil fungere omtrent som de tidligere flytetalls hjelpeprosessorene mange PC-er i blant var utstyrt med på begynnelsen av 1990-tallet.

CSX600 ble lansert i juni i fjor og består av en serie på 96 kjerner som hver er utstyrt med 6 kilobytes med minne, i tillegg til et felles minne på 128 kB. Brikken har dessuten støtte for eksternt DDR2-minne med ECC-støtte.

Selv om brikken ikke har høyere effektforbruk enn 10 watt, skal den kunne utføre 250.000 komplekse, 1024-punkters flytetallsoperasjoner i sekundet. Dette skal gi en vedvarende ytelse på 25 GFLOPS med DGEMM (Double-precision General Matrix Multiply).

Den interne minnebåndbredden er på 96 Gigabytes per sekund, mens båndbredden mot det eksterne DDR2-minnet er på 3,2 Gbytes/s. Båndbredden mellom to brikker er på 2 x 3,2 Gbytes/s.

CSX600 benytter 64-bits virtuell og 48-bits fysisk adressering. Hver prosesseringsenhet/kjerne har en 32/64-bits flytetalls multiplikator, en 32/64-bits flytetalls adderer, et 128 bytes register, en heltalls ALU (Arithmetic Logic Unit) og en 16-bits heltalls MAC (Multiply Accumulator).

CSX600 SoC-design

Kjernene kan på ingen måte sammenlignes med kjernene i vanlige prosessorer (CPU-er). De er mye enklere laget og kan ikke kjøre programvare uavhengig, men vil kreve at en mer generell vert sørger for å fôre dem med kommandoer og data.

Det er ikke utenkelig at AMD vil kunne ønske å hekte én eller flere slike MTAP-er (Multi-threaded Array Processor) prosessorer på HyperTransport-grensesnittet i selskapets Opteron-systemer. Clearspeeds brikke er beregnet for systemer som utfører tunge beregninger, et område AMD er stadig mer opptatt av å levere Opteron-brikker til.

CSX600 MTAP-design

Det er ifølge Reg Hardware ikke bare AMD som vurderer et samarbeid med Clearspeed. Også Intel samarbeider med selskapet, og Clearspeed annonserte i fjor en kontrakt selskapet hadde fått sammen med Sun om å lage Japans største klynge. Den skal få en ytelse på 85 TFLOPS og bygges ved Tokyo Institute of Technology (TiTech).

Del
Kommentarer:
Du kan kommentere under fullt navn eller med kallenavn. Bruk BankID for automatisk oppretting av brukerkonto.
Tekjobb
Se flere jobber
Tre jobbtilbud 10 måneder før masteravslutning!
Les mer
Tre jobbtilbud 10 måneder før masteravslutning!
Tekjobb
Få annonsen din her og nå frem til de beste kandidatene
Lag en bedriftsprofil
En tjeneste fra