annonse

Vil endre brukergrensesnittet i Office 2007

Av Harald Brombach, mandag 28. august 2006 kl 10:39
annonse
Betatesterne er ikke helt fornøyde med det nye brukergrensesnittet i Office 2007. Nå kommer det endringer.
Den mest synlige av nyhetene i kommende Office 2007 fra Microsoft, mappefanene og verktøyfeltene som skal erstatte dagens nedtrekkbare menyer, tar for mye plass på skjermen. Det mener betatestere som har jobbet med programvaren, ifølge ZDNet Australia.

De nye feltene er innført for å gjøre det enklere for brukere å finne fram i jungelen av funksjoner som er tilgjengelige i Office-produktene, men er blitt kraftig kritisert av brukere som mener de vil gå utover produktiviteten. Feltene samler knapper og funksjoner i kategorier som skal være tilpasset det arbeidet brukeren gjør for øyeblikket.

Som en respons til brukerne som mener feltene tar for mye plass, vil Microsoft i den neste tekniske betautgaven av Office 2007, gjøre det mulig for brukerne å få feltene til automatisk å minimalisere seg når de ikke er i bruk. De vil da ikke ta mer plass enn dagens menylinje. Dette fortalte John Hodgson, en tekniker tilknyttet Microsoft Australia, under Tech.Ed 06 i Sydney i forrige uke.


Andre endringer i denne betautgaven vil være "teksttips" som spretter opp når brukeren flytter musen over individuelle elementer i feltene, samt at filmenyen, som er tilgjengelig fra Start-lignende knapp øverst til venstre i brukergrensesnittet, vil døpes om til Office-menyen.

Hodgson skal ha lagt til at Microsoft også arbeider med verktøy som skal hjelpe bedrifter med automatisk konvertering av store mengder av eksisterende dokumenter om til de nye filformatene som støttes av Office 2007. Microsofts nye, XML-baserte format skal ta opptil 75 prosent mindre plass enn eksisterende Microsoft Office-formater.
annonse
ds-gs-sokknapp
ds-gs-gslogo

DISKUTER SAKEN

Surfometeret - Test båndbredden din!
mob.digi Les digi.no på mobilen
Ny jobb? Legg inn CV eller finn folk.

Tele/Kommunikasjon

Satellittfrekvenser reservert for katastrofer

Satellittfrekvenser reservert for katastrofer

To nye ITU-standarder skal sikre kjapp igangsetting av livreddende samband.

Les mer [2]

Sikkerhet

Ekstremt kritisk sårbarhet i IE

Ekstremt kritisk sårbarhet i IE

Angrepene er i full gang.

Les mer [85]

Jobb & utdanning

Suns friprogsjef blir ikke med til Oracle

Suns friprogsjef blir ikke med til Oracle

Simon Phipps frigjorde Java, og ledet Suns satsing på åpen kildekode i fem år.

Les mer [5]

annonse

Siste debattinnlegg

  • This thing called love

Tele/Kommunikasjon

Ny kjempe fra Cisco skal gi video til alle

Ny kjempe fra Cisco skal gi video til alle

Med 322 terabit per sekund skal alle Kinas innbyggere kunne føre hver sin videosamtale samtidig.

Les mer [0]

Jobb & utdanning

Han er ny W3C-sjef

Han er ny W3C-sjef

Eks-Novell-sjef og IBM-er skal lede webens viktigste organisasjon.

Les mer [3]

TIPS REDAKSJONEN: tips@digi.no
annonser
Nettkatalogen.no Telefon- og
bedriftskatalog
 
MinRadio-annonse
Teller