qr-kode

Ta bilde med mobilen av internett-lenker

I Japan og Sør-Korea har dukker det opp såkalte QR-koder på stadig flere skilt, visittkort og andre ting.

17. okt. 2006 - 13:56

Drømmen om at mobilen skal bli en mobil informasjonsterminal har levd lenge, men det er for tungvindt å skrive inn lange internett-adresser på mobilen. Mange arbeider derfor med teknikker som kan sende nett-adresser til mobilen. En slik kode kunne hente frem riktige buss-tidtabell, nettside med konkurranse eller nettbutikk når man ønsket det.

Det er dette problemet såkalt Near Field Communication-teknikken skal løse, men teknikken er så vidt kommet ut i tester. Og det finnes en mye enklere og billigere teknikk som er helt sikker.

I Japan og Sør-Korea begynner såkalte QR-koder å dukke opp på stadig nye flater, blant annet visittkort, skriver International Herald Tribune.

Med en spesiell programvare i mobilen kan man ta et bilde av en QR-kode. Koden blir slått opp hos mobiloperatøren og oversatt til en nettadresse. Når denne adressen sendes tilbake til mobilen, utløses nettleseren og riktig nettside, for eksempel riktig buss-tidstabell for akkurat den ruten man står langs.

De sorte og hvite QR-kodene kan lagre nok data til å kommunisere en lenke.

Teknikken ble populær fordi alle japanske mobilselskaper samarbeidet om samme teknikk, hvilket gjør at alle mobiler kan lese de samme kodene.

Kommentarer:
Du kan kommentere under fullt navn eller med kallenavn. Bruk BankID for automatisk oppretting av brukerkonto.
Se flere jobber
Tre jobbtilbud 10 måneder før masteravslutning!
Les mer
Tre jobbtilbud 10 måneder før masteravslutning!
Få annonsen din her og nå frem til de beste kandidatene
Lag en bedriftsprofil
En tjeneste fra