Sett opp din egen lokale Wikipedia på 5 minutter
Av Anders Brenna, fredag 8. juni 2007 kl 10:53annonse
Med en Virtual Appliance trenger man ikke å installere server-programmer.
Installasjon av programvare er en av jobbene som tar lengst tid for ansatte på IT-avdelingenes driftsenhet.Klikk her for å gå direkte til gjennomgangen.
Det tar ofte lang tid å installere en ny server, og ofte kreves det spisskompetanse fra en rekke forskjellige spesialister.
Først skal den fysiske maskinvaren settes opp. Deretter skal det installeres et operativsystem som også må konfigureres og oppdateres med de siste sikkerhetsfiksene. Så må databasen installeres og konfigureres, før mellomvaren installeres (og konfigureres). Når alt dette er klart, kan man endelig begynne å installere applikasjonen som skal kjøre på serveren.
Denne prosessen kan ta lang tid, og hvis det er komplisert programvare det er snakk om, kan det fort også bli en kostbar affære.
En annen problemstilling med serverprogramvare, er når noen ønsker å teste ut et nytt system uten å ha den nødvendige kompetansen for alle komponentene. Et eksempel på det kan være en driftsperson med mye kompetanse på Windows Server, Microsoft SQL Server, Visual Basic og Internet Information Server, men som kan lite om Linux, MySQL, PHP og Apache.
Med virtualiseringsteknologi blir dette mye enklere, men det fjerner ikke behovet for å skjønne hvordan alle komponentene skal installeres og konfigureres for å spille sammen.
Virtualisering skaper imidlertid en ny mulighet for programvaredistribusjon, som løser dette problemet. Serverprogramvare kan distribueres som ferdig oppsatte systemer i en virtuell maskin, som så kan kjøres på en annen maskin, uten å måtte installeres.
Løsningen kalles gjerne for virtual appliance, eventuelt software appliance. Det er rett og slett en ferdig oppsatt server med (nesten) all konfigurasjon gjort ferdig på forhånd. Det eneste man trenger å gjøre er å starte den, og så er man oppe og går.
Slike løsninger kan brukes med virtualiseringsløsninger fra både VMware og Microsoft, samt med åpen kildekode-alternativet XEN.
Klikk her for å bli med på en gjennomgang av hvordan man kan enkelt kan kjøre Wikipedias publiseringssystem MediaWiki direkte fra en Virtual Appliance, uten å måtte installere systemet.
annonse

DISKUTER SAKEN
IT-Norge
-
Norsk miljøpolitikk må bli troverdig
Per Morten Hoff og Benedicte Waaler i IKT-Norge har flere forslag til smarte grep.
Personlig teknologi
Ekstrem pc-
prosessor tilbyr tolv tråder
Intels nye Core i7-980X åpner for langt mer detaljrike animasjoner.
Tele/Kommunikasjon
Nordmenn har 5,9 Mbit/s i snitt
Flere bestiller bredbånd og linjene blir raskere.
annonse
Mest debattert siste uke
Siste debattinnlegg
- This thing called love
Tele/Kommunikasjon
Utviklere flokker seg rundt Android
Antallet mobilapps doblet på bare tre måneder.






