Norske Trolltech er det eneste norske programvareselskapet på Oslo Børs som satser på åpen kildekode. Det gjør de gjennom en såkalt dual-licensing modell, der kundene kan velge mellom å kjøpe en kommersiell lisens, eller laste ned en gratis GPL-lisensiert utgave.
Selskapet ble notert på Oslo Børs i fjor, og nå gjør de sitt første oppkjøp. Trolltech blar opp 600.000 dollar for amerikanske Fonav.
Fonav er et lite selskap som leverer en Voice over IP-plattform (VoIP) for mobilleverandører og bredbåndstilbydere.
Plattformen har Fonav utviklet ved hjelp av Trolltechs Qtopia-løsning, og deler av løsningen som Trolltech nå kjøper vil bli en del av Qtopia plattformen.
De fire ansatte i Fonav vil bli endel av Trolltechs team på deres kontor i California.
- Trolltech fortsetter å posisjonere seg som standard plattformen for applikasjoner på mobile enheter, sier Haavard Nord, administrerende direktør i Trolltech, i en pressemelding.