annonse

OpenOffice skal bli mer kompatibel

Av Harald Brombach, fredag 5. oktober 2007 kl 11:14
annonse
Neste versjon av OpenOffice.org vil fjerne mange argumenter mot å kaste ut Office.
Mye av den framtidige funksjonaliteten til OpenOffice.org lages hos Novell og Sun. Begge selskapene tilbyr egne utgaver av kontorpakken - Suns utgave kalles som kjent for StarOffice. Mye av den funksjonaliteten som legges til i disse versjonene, finner etter hvert også veien til den vanlige utgaven av OpenOffice.org.

En av manglene i den vanlige OpenOffice.org-utgaven er full støtte for Word- og Excel-makroer, samt VBA (Visual Basic for Applications). Men bedre støtte for dette er blant de forbedringene Novell og Sun har lagt inn i sine egne utgaver.

Svenske TechWorld skriver nå at Sun kommer til å åpne opp selskapet kodebibliotek for Office-makroer, MORL (Microsoft Office Macro Runtime Library). Dette er en løsning som foreløpig er laget i Java, men som er i ferd med å bli portet til C++.

Både Suns og Novells tillegg skal ifølge TechWorld inkluderes i OpenOffice.org 2.4. Versjon 2.3 ble sluppet i september. Det er ikke klart når versjon 2.4 vil komme, men Novell oppgir ifølge TechWorld at selskapet planlegger å distribuere versjon 3.0 i midten av 2008. Så det vil skje før den tid.

TechWorld skriver videre at OpenOffice.org 3.0 også vil inkludere formelhåndtering i ODF, bedre programmeringsstøtte for blant annet X Forms, ytelsesforbedringer og penere grafer i Calc-delen.
Les mer om: office open xml, microsoft dynamics
annonse
ds-gs-sokknapp
ds-gs-gslogo

DISKUTER SAKEN

Surfometeret - Test båndbredden din!
mob.digi Les digi.no på mobilen
Ny jobb? Legg inn CV eller finn folk.

Juss & samfunn

Hever forbud mot eksport av programvare

Hever forbud mot eksport av programvare

USA vil gjøre det lettere for folk i ekstreme diktaturer å bruke Internett.

Les mer [6]

Tele/Kommunikasjon

Malmbåt kappet sjøkabel nordpå

Malmbåt kappet sjøkabel nordpå

To fiberbrudd skaffer problemer for kunder av Ventelo og Telenor.

Les mer [14]

Sikkerhet

Enkelt for tyver å stjele kildekode

Enkelt for tyver å stjele kildekode

McAfee advarer om slett sikkerhet i systemer for versjonskontroll.

Les mer [10]

annonse

Siste debattinnlegg

  • This thing called love

Juss & samfunn

«Hjelp! Fjern meg fra nettet»

«Hjelp! Fjern meg fra nettet»

Datatilsynet med gode råd i nettjenesten slettmeg.no.

Les mer [7]

Resultater/finans

AMD-sjefene fikk lønna barbert

AMD-sjefene fikk lønna barbert

Toppsjef Dirk Meyer gikk ned 20 prosent, men kan nå smile igjen.

Les mer [0]

TIPS REDAKSJONEN: tips@digi.no
annonser
Nettkatalogen.no Telefon- og
bedriftskatalog
 
MinRadio-annonse
Teller