Forbrukerteknologi

Barne-PC-en fikk sine første store ordre

Med en kjempeordre fra Peru, ser det ut til å løsne for XO-maskinen fra OLPC.

4. des. 2007 - 09:15

Stiftelsen One Laptop Per Child kunngjorde i helgen at de har fått sine to første massebestillinger på barne-PC-en XO, beregnet på barneskoleelever i fattige land.

Regjeringen i Peru undertegnet lørdag en kontrakt der de kjøper 260 000 maskiner, mens Carlos Slim (se Mobil-guru fra Mexico rikere enn Bill Gates) har bestilt 50 000 enheter som han skal fordele til skoler i Mexico. I et intervju med Boston Globe sier OLPC-gründer, MIT-professor Nicholas Negroponte, at Slim er en «gammel venn» som har vært med på OLPC siden starten.

Bestillingene kom bare noen få dager etter at de første masseproduserte XO-ene var blitt delt ut i to skoledistrikter i Uruguay. Denne utdelingen er levende beskrevet på bloggen til Ivan Krstic: First OLPC deployment: now it’s real.

Artikkelen fortsetter etter annonsen
annonsørinnhold
Rittal
KI revolusjonerer datainfrastruktur

Negroponte sier til avisen at bestillingen fra Peru trolig vil utløse bestillinger fra flere andre land som hittil har sittet på gjerdet. I oktober og november var det i hovedsak to veldedige programmer som sørget for XO-salget.

Programmet «Give One Get One» der amerikanere og kanadiere kan betale 400 dollar for to XO mot at den ene gis bort til en skoleelev i et fattig land, har hittil solgt til sammen 190 000 enheter. Minst halvparten av disse er levert i fattige land: Flere kjøpere skal ha gått med på å gi bort begge maskinene de betalte for.

Et annet program som OLPC har satt i gang, «Give Many», går ut på å få veldedige organisasjoner til å kjøpe opp store mengder XO-er og gi bort alle: Det har hittil skaffet til veie flere tusen enheter.

    Les også:

Kommentarer
Du må være innlogget hos Ifrågasätt for å kommentere. Bruk BankID for automatisk oppretting av brukerkonto. Du kan kommentere under fullt navn eller med kallenavn.