JUSS OG SAMFUNN

Spammerne skal ikke nå fram til brukerne

Nye regler skal gjøre det vanskeligere å sende massedistribuert reklame på nettet.

Norske Internett-brukere blir bombardert med massedistribuert e-post som tilbyr potenspiller, slankeprodukter eller forlengelse av visse kroppsdeler.

At problemet er omfattende viser tall fra StatoilHydro med 30 000 ansatte. Bare i november stoppet spamfilteret 13,4 millioner e-poster. Oslo kommune har over 40 000 ansatte og får rundt 20 000 e-postmeldinger inn i sine systemer daglig, skriver Aftenposten.

Dette vil myndighetene ha slutt på. Post- og teletilsynet og Samferdselsdepartementet tok i fjor et initiativ for å få norske internettaktører med IKT-Norge i spissen til å lage en bransjenorm som skal bidra til å redusere spam.

Noen av endringene er tekniske, andre er holdningsskapende, og alle tiltakene skal gjelde fra 1. januar.

    Les også:

Det er de 11 største tilbyderne av tele- og bredbåndstjenester som har skrevet under på å følge opp normen:

  • Telenor
  • NetCom
  • NextGenTel
  • Get
  • Lyse Tele
  • Uninett
  • TDC Song
  • BKK Tele
  • Tele 2
  • Active 24/Mamut
  • Comendo

Fra januar har aktørene forpliktet seg til å:

  • Tilby sentrale spamfiltre
  • Reagere overfor kunder som sender ut spam
  • Gjøre det enklere for deg å klage på mottatt spam
  • Øke kompetansen om spam
  • Tilpasse sine tekniske løsninger til å forsøke å stoppe spam

Verken tilsynet eller IKT-Norge tror dette vil være nok til å overvinne spam-problemet. Til det er problemet for omfattende. De håper likevel at det skal gi et stort løft.

Les mer om:
Del
Kommentarer:
Du kan kommentere under fullt navn eller med kallenavn. Bruk BankID for automatisk oppretting av brukerkonto.
Tekjobb
Se flere jobber
Tre jobbtilbud 10 måneder før masteravslutning!
Les mer
Tre jobbtilbud 10 måneder før masteravslutning!
Tekjobb
Få annonsen din her og nå frem til de beste kandidatene
Lag en bedriftsprofil
En tjeneste fra