Skole-Norge opp til elektronisk eksamen
Av Ann Kristin Bentzen Ernes, onsdag 19. mars 2008 kl 08:52annonse
200 skoler tilrettelegger for elektronisk eksamen denne våren.
Skole-Norge digitaliseres, og denne våren har Utdanningsdirektoratet og skoleeierne for første gang tilrettelagt for IKT-baserte eksamen i stor skala, skriver Aftenposten. Utdanningsdirektoratets eget web-baserte system, PGS, skal erstatte de to store norske læringsplattformene It's Learning og Fronter.
Selv om flertallet av eksamene fortsatt leveres på papir, har bruk av elektronisk eksamen vokst kraftig fra 2006 da det bare var 12 skoler med IKT-basert eksamen. I fjor økte tallet til 60.
De fleste videregående skoler har nå bærbare PC-er til bruk i undervisningen, som er årsaken til at så mange skoler i år legger opp til elektronisk eksamen.
Gjennom PAS (prøveadministrativt system) er alle avsluttede eksamener på tiende trinn i grunnskolen og de tre trinnene i videregående lagt inn i databasen.
PAS er web-basert og erstatter tre tidligere systemer for å administrere avvikling av eksamen og andre prøver som utarbeides av Utdanningsdirektoratet.
Elevene på de 200 skolene som gjennomfører elektronisk eksamen i vår, vil hente eksamensoppgavene og levere sine besvarelser gjennom et nytt gjennomføringssystem.
annonse

DISKUTER SAKEN
Personlig teknologi
Ekstrem pc-
prosessor tilbyr tolv tråder
Intels nye Core i7-980X åpner for langt mer detaljrike animasjoner.
Tele/Kommunikasjon
Nordmenn har 5,9 Mbit/s i snitt
Flere bestiller bredbånd og linjene blir raskere.
Tele/Kommunikasjon
Utviklere flokker seg rundt Android
Antallet mobilapps doblet på bare tre måneder.
annonse
Mest debattert siste uke
Siste debattinnlegg
- This thing called love
Mest lest siste uke
Bedriftsteknologi
Tjen inn nye Xeon-
servere på fem måneder
Så mye mer kostnadseffektiv enn forgjengeren er nye Xeon 5600, påstår Intel.






