Mange analytikere tolker bruddet mellom Microsoft og Yahoo som en stor seier for Google, som nå kan fortsette å bygge ut sin hegemoni innen nettannonsering uten frykt for at det skal dukke opp noen konkurrent av betydning i nærmeste framtid.
Hvor sterk Googles dominans kan komme til å bli, kommer fram i en prognose utarbeidet av det britiske finansselskapet Collins Stewart. Denne grafiske framstillingen, som ble offentliggjort mandag av
Financial Times, viser at Google i løpet av 2009 vil øke sin andel av den globale omsetningen av nettannonser til over 50 prosent.
Markedet ventes å vokse til 55 milliarder dollar, og Google ventes å stå for halvparten eller mer.
Prognosen tyder på at Googles andel vil fortsette å vokse i 2010.
Prognosen viser at omsetningen av søkeannonser øker spesielt raskt. Dette markedet var verdt 16 milliarder dollar i 2007. Googles andel var hele 70 prosent og voksende. Siden Yahoo og Microsoft ikke vil slå seg sammen, kan Google komme til å dominere denne sektoren like sterkt som Microsoft dominerer innen operativsystemer for PC-er.
Microsoft Windows kan betraktes som verdens mest vellykkede IT-produkt gjennom tidene, målt i omsetning.
Financial Times peker på at Googles omsetning av søkeannonser i løpet av de kommende månedene vil vokse forbi Microsofts omsetning av Windows.
I en uavhengig artikkel illustrerer Silicon Alley Insider nettopp dette poenget gjennom følgende grafiske framstilling:
Her er det klart at Googles søkeinntekter vokser langt raskere enn Microsofts Windows-omsetning. Hvis trenden fra fjerde kvartal 2007 til første kvartal 2008 holder seg tilbakegang for Windows kan Google bli større allerede i dette eller neste kvartal.
Det ene «naturlige» monopolet ser altså ut til å avløse det andre. Og spørsmålet kan stilles: Vil Google greie å håndtere sin hegemoni bedre Microsoft håndterte sin?