BEDRIFTSTEKNOLOGI

Jobs sjokkerer med plusstall

Steve Jobs og Apple Computer overrasket alle som følger selskapet ved å kunngjøre at Apple vil levere et overskudd i fiskalt førstekvartal. Mens omsetningen har fortsatt å falle, endte resultatet på pluss millioner.

Jens T. Kanden
7. jan. 1998 - 10:33

En fornøyd Steve Jobs kunne tirsdag fortelle at Apple kommer til å få et netto overskudd for fiskalt 1. kvartal 1998 på rundt $45 milllioner av en omsetning på $1,575 milliarder. De endelige tallene for kvartalet blir offentliggjort 14. januar. I fiskalt førstekvartal 1997 tapte Apple $120 millioner av en omsetning på $2,1 milliarder.

- Vi er svært fornøyd med at de nye planene våre har begynt å virke, sa Jobs.

- Selv om det fortsatt er mye som gjenstår, er det klart at Apple er tilbake som en nøkkelaktør.

I en pressemelding forklarer selskapet at overskuddet kommer som følge av bedre bruttomarginer og kostnadskutt.

Salget av de nye G3-baserte Power Mac-maskinene har bidratt til de positive tall. Apple har solgt 133.000 G3 Power Mac-er siden lanseringen 10. november 1997, som er 53.000 flere enn det selskapet hadde regnet med. Også samarbeidet med CompUSA - den amerikanske datavarehuskjeden - har bidratt til suksessen. I de 57 CompUSA-butikkene hvor det har blitt bygget en Apple-butikk i butikken, har salget av Apple-utstyr vokst kraftig. Nettbutikken til Apple bidro med en omsetning på $20 millioner siden butikken åpnet 10. november.

I henhold til estimatbyrået First Call var det konsensus blant analytikere at Apple ville tape $0,06 per aksje i fiskalt førstekvartal 1998.

Apples aksje steg $3,06 til $18,94 på Nasdaq-børsen som følge av de positive tallene.

Del
Kommentarer:
Du kan kommentere under fullt navn eller med kallenavn. Bruk BankID for automatisk oppretting av brukerkonto.
Tekjobb
Se flere jobber
Tre jobbtilbud 10 måneder før masteravslutning!
Les mer
Tre jobbtilbud 10 måneder før masteravslutning!
Tekjobb
Få annonsen din her og nå frem til de beste kandidatene
Lag en bedriftsprofil
En tjeneste fra