BEDRIFTSTEKNOLOGI

IBM har snart tjent inn sin Linux-milliard

En rekke storkunder velger Linux på stormaskin. IBM melder at fjorårets milliardsatsing snart går i pluss.

1. feb. 2002 - 13:05

Linux har vært god butikk for IBM. Selskapet har en tung tilstedeværelse på den pågående LinuxWorld-messen i New York, og opplyser blant annet at den milliarden dollar som ble investert i Linux i fjor, snart er inntjent. "Nesten alle" stormaskin-MIPS-ene som IBM leverte i fjerde kvartal 2001 skulle kjøres under Linux.

Selskapet offentliggjorde flere kundedømer med kombinasjonen Linux og IBM stormaskin, blant dem kleskjeden L.L. Bean, varehuskjeden Boscov's og finansselskapet Salomon Smith Barney. I tillegg kunngjorde E*Trade på egen hånd at den vil legge bytte ut flere Sun-servere med klynger av IBM xSeries (Intel-baserte servere) under Linux.


Beveggrunnene er i alle tilfellene større ytelse til lavere pris. De nye Linux-klyngene hos E*Trade vil kunne betjene tre ganger så mange samtidige kunder som de forrige maskinene.

På IBMs stormaskiner (zSeries) og på mellomserverne iSeries (tidligere kjent som AS/400), deles prosessor- og minnekapasitet opp i virtuelle Linux-servere. En stormaskin kan deles opp i opptil mange hundre Linux-servere. L.L. Bean fortalte på messen at de begynte å eksperimentere med dette i april 2001. Noe av det første de oppnådde var å seksdoble kapasiteten på en e-postserver. Nå planlegges en gradvis overgang til Linux-stormaskinpartisjoner også for en rekke andre kritiske applikasjoner.

IBM fortalte at de først og fremst har slått gjennom med Linux på zSeries (stormaskin) og xSeries (Intel-servere). I 2002 ventes en tilsvarende Linux-bølge på mellomserverne iSeries, som ellers kjører under det proprietære operativsystemet OS/400.

Del
Kommentarer:
Du kan kommentere under fullt navn eller med kallenavn. Bruk BankID for automatisk oppretting av brukerkonto.
Tekjobb
Se flere jobber
Tre jobbtilbud 10 måneder før masteravslutning!
Les mer
Tre jobbtilbud 10 måneder før masteravslutning!
Tekjobb
Få annonsen din her og nå frem til de beste kandidatene
Lag en bedriftsprofil
En tjeneste fra