BEDRIFTSTEKNOLOGI

HP trekker hacker-trussel

Hewlett-Packard trekker trusselen om rettslige tiltak mot hackere som sa fra om feil i Tru64-systemene deres.

2. aug. 2002 - 10:51

Hewlett-Packard Company trekker nå truslene om rettslige tiltak mot hackerne i sikkerhetsselskapet SNOsoft.

Trusselen kom etter at SNOsoft hadde prøvd å opprette direkte samarbeid med HP, siden de hadde funnet en rekke sikkerhetsfeil ved HPs Tru64 Unix-operativsystem.

Et av medlemmene i SNOsoft hadde, via mailinglisten bugtraq, lagt ut et lite program som gir en bruker administratorrettigheter på Tru64-systemer. Dermed kicket HP, og truet med rettslige skritt med henvisning til copyrightloven DMCA, og bøter på opptil 3,8 millioner kroner og fem år i fengsel.

DMCA er et omstridt stykke lovverk som blant annet har blitt brukt til å gå etter DVD-hackerne som Jon Lech Johansen mer eller mindre ufrivillig er blitt stående som representant og talsmann for.

DMCA ble også brukt som vekstang da Scientologene prøvde å jage den norske nettsiden Xenu.net ut av søkemotoren Googles lister.

HP hevder DMCA-henvisningen ble lagt til i siste liten av en av advokatene der på huset, og SNOsoft sier seg fornøyd med at ting har ordnet seg. CNets journalist Declan McCullagh, som sørget for å gi saken nok oppmerksomhet til at den fikk en snarlig løsning, har skrevet en mer omfattende sak med lenker til alle relevante kilder i saken. SNOsoft har også lenket til diverse materiale, inkludert Slashdot-innlegg, på sine sider.

Del
Kommentarer:
Du kan kommentere under fullt navn eller med kallenavn. Bruk BankID for automatisk oppretting av brukerkonto.
Tekjobb
Se flere jobber
Tre jobbtilbud 10 måneder før masteravslutning!
Les mer
Tre jobbtilbud 10 måneder før masteravslutning!
Tekjobb
Få annonsen din her og nå frem til de beste kandidatene
Lag en bedriftsprofil
En tjeneste fra