annonse

Skien blir Nordens friprog-hovedstad i sommer

Av Anders Brenna, tirsdag 10. juni 2008 kl 11:28
annonse
eZ Systems samler deltagere fra 33 land til sin årlige friprog-konferanse i Skien.
Det norske friprog-selskapet har klart å nå ut i den store verdenen fra sitt hovedkvarter i Skien, og nå gjør de klar for storinntrykk fra utlandet.

19. og 20. juni arrangerer eZ Systems Open Nordic Conference for sjette gang. I fjor samlet de 730 deltagere fra 33 land, og i år tror på enda flere deltagere til det som har blitt Nordens største friprog-konferanse.

- Vi synes at det er veldig morsomt å vise at det går an å få til store ting utenfor Oslo, sier Sten Thorstensen i eZ Systems.

For å vokse videre har Skien-selskapet alliert seg med det nyopprettede Friprog-senteret og bransjeorganisasjonen IKT-Norge.

- Vi fant ut at dette begynte å bli litt for mye for oss alene. Derfor har vi i år delt konferansen i tre, slik at andre også kan få være med. Da får vi også konsentrert oss om publiseringsverktøy, som vi er best på, sier Thorstensen.

eZ Systems lever av å utvikle publiseringsløsninger, og de har nå 70 ansatte fordelt på kontorer i fem land. Kundelisten fordeler seg over hele 160 land, og inkluderer mange store og kjente selskaper og organisasjoner som blant annet damebladet Vogue og prestisjefylte Massachusets Institute of Techonology (MIT).

Selskapet har nådd raskt ut i verden takket være at de satser på å dele ut programvaren gratis, samtidig som de tilbyr kommersielle lisenser til de som ønsker å sikre seg support. Totalt skal programvaren ha blitt lastet ned hele 2,5 millioner ganger.

Resultatet står imidlertid ikke helt i stil med utbredelsen. I fjor hadde selskapet et driftsunderskudd på hele 20 millioner kroner.

I år går det imidlertid bedre. Selskapet forteller at de i årets første kvartal leverte svarte tall på bunnlinjen, og at det i stor grad skyldes store kunder i Frankrike og Tyskland.
Les mer om: ez, it-norge, jobb & utdanning, office open xml
annonse
ds-gs-sokknapp
ds-gs-gslogo

DISKUTER SAKEN

For utviklere

Gratis utviklerverktøy til Windows Phone 7

Gratis utviklerverktøy til Windows Phone 7

Microsoft satser tungt på å gjøre mobilplattformen attraktiv for utviklere.

Les mer [21]

Juss & samfunn

- Kartell tok overpris på flatskjermer

- Kartell tok overpris på flatskjermer

Dell, Nokia og AT&T saksøker kjente produsenter.

Les mer [0]

Bedriftsteknologi

Silverlight 4 er rett rundt hjørnet

Silverlight 4 er rett rundt hjørnet

Microsoft med svært høy utgivelsestakt.

Les mer [12]

annonse

Siste debattinnlegg

  • This thing called love

Bedriftsteknologi

Varnish blir eget norsk IT-selskap

Varnish blir eget norsk IT-selskap

Redpill Linpro skiller friprog-webcachen ut i konkurrerende virksomhet.

Les mer [17]

For utviklere

Denne er laget i CSS

Denne er laget i CSS

Se hvordan Opera-logoen kan utformes helt uten bildefiler.

Les mer [34]

TIPS REDAKSJONEN: tips@digi.no
annonser
Nettkatalogen.no Telefon- og
bedriftskatalog
 
MinRadio-annonse
Teller