annonse

Lenovo klar med mini-bærbar

Av Marius Jørgenrud, tirsdag 5. august 2008 kl 15:33
annonse
Den kinesiske PC-produsenten kaster seg ut i kampen om å tilby ultraportable datamaskiner.
Stadig flere PC-produsenter leverer små, superlette og ikke minst billige bærbare datamaskiner.

Nå skal også Lenovo, som er verdens fjerde største PC-produsent, tilby maskiner i samme klasse som den mer kjente Asus Eee og Acer Aspire One.

IdeaPad S9 og S10 er betegnelsen på det kinesiske selskapets to første modeller i dette segmentet, også kjent som «netbook».

S10 er flaggskipet, og blir levert med Intels Atom-prosessor, og enten 160 gigabyte harddisk eller flashbasert lagring med en solid state disk (SSD) på 4 gigabyte.

S9 har en skjerm på 8,9 tommer og 512 megabyte minne, mens storebroren S10 leveres med 10,2 tommers skjerm og 1 gigabyte minne. Vekten blir 1 kilo.

Ultralette bærbare av dette slaget har fått kritikk for lite behagelige tastatur, men Lenovo hevder at deres taster er komfortable. Størrelsen på tastaturet oppgis å være 85 prosent av vanlig laptopstørrelse.

Lenovos ultraportable maskiner leveres i rød, sort eller hvit finish.
Lenovos ultraportable maskiner leveres i rød, sort eller hvit finish.

Modellene er ifølge produsenten egnet til enkle oppgaver som surfing på nettet, og bruk av e-post. Senere skal planen være å tilby modeller som spesielt er laget for studenter og lærere.

Maskinene vil bli tilgjengelig for salg tidlig i oktober, og skal koste fra 399 dollar. Dermed blir trolig prisen her til lands omtrent likt som for Asus Eee, rundt 3000 kroner.


Les mer om: lenovo, asus eee, acer, asus, skjerm, eee

DISKUTER SAKEN

Avviser frykt for storfusjon innen tele

Avviser frykt for storfusjon innen tele

France Telecom sier de har ingen planer om å slå seg sammen med Deutsche Telekom.

Les mer [0]

Viser fram tokjernet mobilprosessor

Viser fram tokjernet mobilprosessor

Samsung lover «superb» multimedie-opplevelse.

Les mer [0]

Mark Hurd skjøv ut Oracles nummer to

Mark Hurd skjøv ut Oracles nummer to

Den sparkede HP-toppen blir selskapets nestsjef.

Les mer [2]

annonse

Siste debattinnlegg

  • This thing called love

Nok et Google-kjøp etterforskes

Nok et Google-kjøp etterforskes

Frykt for vridd konkurranse ved kjøp av spesialist på søk etter flyreiser.

Les mer [0]

Via-prosessor får flere kjerner

Via-prosessor får flere kjerner

Forsøker å redusere avstanden til Intel og AMD

Les mer [0]

annonser
Nettkatalogen.no Telefon- og
bedriftskatalog
 
digi.no on Facebook
 
Teller