Rett før jul kunngjorde Toshiba at selskapet i andre kvartal i år vil lansere en rekordstor SSD (Solid-State Drive), en flashminnebasert lagringsenhet med kapasitet på 512 gigabytes. Selve enheten skal være i standard 2,5-tommers format med 9,5 millimeters høyde. Det vil si at den kan erstatte harddisken i de fleste bærbare PC-er.
Men rekorden vil ikke vare lenge. Allerede i tredje kvartal skal
PureSilicon lansere en SSD i samme format som kan lagre 1 terabytes med data, altså dobbelt så mye som Toshiba-enheten. Det kunngjorde selskapet i forrige uke.
Den kommende SSD-modellen kalles Nitro og er egentlig først og fremst beregnet for serverbruk. De leveres med SATA II-grensesnitt og skal kunne levere vedvarende lese- og skrivehastigheter på henholdsvis 240 og 215 megabytes per sekund.
PureSilicon Nitro med 1 terabyte lagringsplass.
Enheten skal kunne lese 50.000 vilkårlige blokker på 4 kilobyte per sekund. Den vilkårlige skrivehastigheten er dog bare en femdel så høy.
Latenstiden skal være på under under mikrosekunder.
Under aktiv bruk krever Nitro-enhetene omtrent 4,8 watt, mens forbruket er på 0,1 watt under hvile.
Det er ukjent hva SSD-en vil koste.