Oppgraderingen av norgesportalen er et omfattende prosjekt. Over hundre portaler skal ha søk levert på totalt 19 ulike språk, forteller Comperio-sjef Jørn Ellefsen.
Ruster opp norgesportalen med Fast-teknologi
Av Marius Jørgenrud, onsdag 28. januar 2009 kl 08:37annonse
Utenriksdepartementet skal få «neste generasjons søk».
Norgesportalen, www.norway.info, er Utenriksdepartementets (UD) og ambassadenes viktigste profileringskanal mot verden, og er et strategisk viktig verktøy for omdømmebygging av Norge internasjonalt. Med omlag 500 000 unike månedlige brukere fra store deler av verden, har nettstedet stor betydning som kontaktpunkt mellom det offisielle Norge og resten av verden.
Den prisbelønnede portalen og de over 100 underliggende nettstedene skal nå gjennomgå en omfattende oppgradering.
Løsningen skal flyttes over til en EPiServer-plattform og berikes med neste generasjons søkeløsning. Anbudet ble vunnet av Objectware og Comperio i november 2008, og søkeløsningen blir levert av sistnevnte.
Comperio er et av flere norske konsulentselskaper som spesialiserer seg på å levere komplekse søkeløsninger, og har status som «Global Gold Partner» for Fast.
Løsningen de skal levere til UD vil tas i bruk på alle underportalene. Ifølge selskapet er det snakk om et omfattende prosjekt.
Med over hundre portaler som skal ha søk levert på totalt 19 ulike språk er dette et omfattende og utfordrende portalprosjekt. Første leveranse skal være ferdig til sommeren 2009, men det er også dialog rundt en videreutvikling av søkemulighetene på portalen og andre områder i Utenriksdepartementet, sier Comperio-sjef Jørn Ellefsen.
Ellefsen mener de med denne oppgaven har sikret seg en prestisjekunde av stor strategisk betydning, ettersom de i flere år har jobbet målrettet mot offentlig sektor.
annonse

DISKUTER SAKEN
Personlig teknologi
Ekstrem pc-
prosessor tilbyr tolv tråder
Intels nye Core i7-980X åpner for langt mer detaljrike animasjoner.
Tele/Kommunikasjon
Nordmenn har 5,9 Mbit/s i snitt
Flere bestiller bredbånd og linjene blir raskere.
Tele/Kommunikasjon
Utviklere flokker seg rundt Android
Antallet mobilapps doblet på bare tre måneder.
annonse
Mest debattert siste uke
Siste debattinnlegg
- This thing called love
Mest lest siste uke
Bedriftsteknologi
Tjen inn nye Xeon-
servere på fem måneder
Så mye mer kostnadseffektiv enn forgjengeren er nye Xeon 5600, påstår Intel.






