Google gatelangs i Norge
Av Marius Jørgenrud, onsdag 22. april 2009 kl 15:55Søkegiganten har tidligere kartlagt større byer i andre land på samme måte, men nå har altså turen kommet til Norge.
Det hele foregår ved at Google-bilen ruller rundt i gatene med et fastmontert kamera på taket.
Bildene ender opp som «filmscener» der brukere kan begeve seg rundt i tilnærmet tre dimensjoner.
På en pressekonferanse i dag avslørte søkeselskapet at bilen starter opptakene i morgen.
Oslo og Bergen vil være de første norske byene som får æren av å innlemmes i Google gatebildetjeneste.
Det fra før kjent at selskapet sensurerer ansikter og bilskilt fra alle bildene de tar, ut fra personvernhensyn. Dette er en svært krevende prosess, og det vil ta lang tid å dekke en hel by. Selskapet går ikke selv ut med hvor lang tid, men antyder måneder og ikke uker.
Ikke alle har vært like fornøyde med at Google fotograferer på denne måten, og søkeselskapet har tidligere både blitt saksøkt og kjeppjagd for praksisen. Google vant for øvrig rettsaken.
Søketjenesten Sesam lanserte tidligere i år en tilsvarende tjeneste med gatebilder fra Oslo. I likhet med Googles tjeneste kan brukeren bevege seg rundt i hver "scene". Disse er bygget opp av flere bilder som er smeltet sammen.

DISKUTER SAKEN
Tele/Kommunikasjon
Satellittfrekvenser reservert for katastrofer
To nye ITU-standarder skal sikre kjapp igangsetting av livreddende samband.
Jobb & utdanning
Suns friprogsjef blir ikke med til Oracle
Simon Phipps frigjorde Java, og ledet Suns satsing på åpen kildekode i fem år.
Mest debattert siste uke
Siste debattinnlegg
- This thing called love
Tele/Kommunikasjon
Ny kjempe fra Cisco skal gi video til alle
Med 322 terabit per sekund skal alle Kinas innbyggere kunne føre hver sin videosamtale samtidig.
Mest lest siste uke
Jobb & utdanning
Han er ny W3C-
sjef
Eks-Novell-
sjef og IBM-
er skal lede webens viktigste organisasjon.





