annonse

Office 2007 har fått PDF- og ODF-støtte

Av Harald Brombach, onsdag 29. april 2009 kl 10:02
annonse
Tilgjengelig i ny servicepakke.
Microsoft kom i går med den andre servicepakken til Office 2007. Denne inkluderer samtlige oppdateringer Microsoft har utgitt til applikasjonene i kontorpakken til og med februar 2009, men også en del forbedringer som ikke tidligere har blitt utgitt.

En oversikt over mange av nyhetene finnes på denne siden.

Den viktigste, eller i alle fall mest omtalte forbedringen, er at Office 2007 SP2 har fått integrert støtte for dokumentformatene OpenDocument Format (ODF) og PDF.

Dette betyr at man i Word, Excel og PowerPoint kan åpne, redigere og lagre dokumenter basert på ODF 1.1, henholdsvis OpenDocument Text (*.odt), OpenDocument Spreadsheet (*.ods) og OpenDocument Presentations (*.odp).

Med de tre nevnte applikasjonene kan man nå også lagre dokumenter i PDF- og XPS-formatene, uten å måtte installere separate programtillegg.

De tre applikasjonene inkluderer også et konverteringsgrensesnitt som gjør det mulig for tredjepartsutviklere å lage konverteringsverktøy for filer med en gitt filnavnendelse. Brukerne vil kunne åpne og lagre filer i disse formatene via det vanlige brukergrensesnittet. De kan også sette det spesielle formatet som standardformat for Office-applikasjonen.

Mer informasjon om dette finnes på denne siden.

Lagringsvalgene i Word 2007 SP2.
Lagringsvalgene i Word 2007 SP2.


Outlook-brukere bør kunne glede seg over at tiden for både oppstart og stenging av programmet nå skal være mer forutsigbar, ved at langvarige oppgaver er flyttet fra den oppstartssekvensen og at ventende aktiviteter ikke skal hindre Outlook å avslutte. Spesielt brukere med store postbokser skal oppleve betydelig forbedret ytelse.

Det loves at det sjeldnere vil være behov for Outlook å sjekke problemer knyttet til datafiler som ikke har blitt lukket på riktig måte.

De fleste av de andre forbedringene handler om bedre stabilitet, bedre ytelse, bedre kompatibilitet med eldre Office-produkter og bedre utførelse av eksisterende funksjonalitet.

Service Pack 2 til Office 2007 kan lastes ned fra denne siden i en rekke språkversjoner, inkludert norsk.

Den vil ikke gjøres tilgjengelig via Microsoft Updates automatiske oppdateringsmekanismer før om tidligst tre måneder.

annonse
ds-gs-sokknapp
ds-gs-gslogo

DISKUTER SAKEN

Surfometeret - Test båndbredden din!
mob.digi Les digi.no på mobilen
Ny jobb? Legg inn CV eller finn folk.

For utviklere

Vil gi JavaScript mer systemtilgang

Vil gi JavaScript mer systemtilgang

W3C-forslag åpner for webapplikasjoner som bedre kan tilpasses brukerens system.

Les mer [19]

Juss & samfunn

Sverige dømt for å ha bremset datalagring

Sverige dømt for å ha bremset datalagring

- Kan få konsekvenser for hele direktivet, mener norsk protestbevegelse.

Les mer [8]

Juss & samfunn

Nekter å gi Google monopol på bøker

Nekter å gi Google monopol på bøker

USAs justisdepartement avviser Googles reviderte forlik med forfattere og forleggere.

Les mer [6]

annonse

Mest debattert siste uke

Siste debattinnlegg

  • This thing called love

Personlig teknologi

iPad-ventelisten er full

iPad-ventelisten er full

Stopper forhånds­bestilling etter enorm pågang.

Les mer [30]

Sikkerhet

Microsoft skal fjerne en mengde sårbarheter

Microsoft skal fjerne en mengde sårbarheter

Det blir 26 færre sikkerhetshull i Windows og Office.

Les mer [16]

TIPS REDAKSJONEN: tips@digi.no
annonser
 
MinRadio-annonse
Teller