Lanserte ny versjon av OpenOffice.org
Av Harald Brombach, fredag 8. mai 2009 kl 10:38annonse
Bedre presentasjon av grafikk og kode er blant nyhetene.
OpenOffice.org 3.1 ble gjort offisielt tilgjengelig i går. Foreløpig bare på en håndfull språk, blant annet engelsk og dansk. Men de norske utgavene er ennå ikke klare. Den nye utgaven er noe forsinket i forhold til lanseringsplaner som tidligere har blitt antydet. I februar var det antatt at OpenOffice.org 3.1 skulle komme i slutten av mars.
Den kanskje mest synlige nyheten er at programmene nå har tatt i bruk kantutjevning (antialiasing), noe som skal gi klarere gjengivelse av grafikk, spesielt diagrammer.
I tilfeller hvor brukere ønsker å redigere et dokument som ligger på en felles server, har OpenOffice.org nå fått en egen mekanisme som skal sørge for pålitelig låsing dersom operativsystemet feiler i sitt forsøk på å gjøre dette. Siden OpenOffice.org kan kjøres på ulike operativsystemer, kan ikke applikasjonene avhenge av operativsystemet alene for å fortelle brukerne når et dokument er i bruk. Med den nye mekanismen kan det også fortelle en bruker hvem som allerede har åpnet dokumentet.
Databaseapplikasjonen Base skal nå ha fått støtte for syntaksutheving av SQL og markering av parenteser som hører sammen.
Formelspråket i regnearkdelen Calc har blitt utvidet med flere nye funksjoner. Dessuten skal Calc ha fått forbedret sorteringsfunksjonalitet og langt bedre ytelse i forbindelse med beregninger.
En oversikt over alle endringene i funksjonaliteten finnes på denne siden. OpenOffice.org 3.1 kan lastes ned fra denne siden til Windows, Linux, Solaris og Mac OS X.
annonse
DISKUTER SAKEN
Surfometeret - Test båndbredden din!
mob.digi Les digi.no på mobilen
Ny jobb? Legg inn CV eller finn folk.
For utviklere
Vil gi JavaScript mer systemtilgang
W3C-forslag åpner for webapplikasjoner som bedre kan tilpasses brukerens system.
Juss & samfunn
Sverige dømt for å ha bremset datalagring
- Kan få konsekvenser for hele direktivet, mener norsk protestbevegelse.
Juss & samfunn
Nekter å gi Google monopol på bøker
USAs justisdepartement avviser Googles reviderte forlik med forfattere og forleggere.
annonse
Mest debattert siste uke
Siste debattinnlegg
- This thing called love
Mest lest siste uke
Sikkerhet
Microsoft skal fjerne en mengde sårbarheter
Det blir 26 færre sikkerhetshull i Windows og Office.






