IT-Norge

Minister for Gud og IT

Ber om tid for å tenke over EUs direktiv om datalagring.

Rigmor Aasrud (nummer to fra høyre) ble i dag utnevnt til ny fornyingsminister av Kongen i statsråd.
Rigmor Aasrud (nummer to fra høyre) ble i dag utnevnt til ny fornyingsminister av Kongen i statsråd. Bilde: Marius Jørgenrud
20. okt. 2009 - 12:25

SLOTTSPLASSEN (Digi.no): Noen minutter over halv tolv presenterte statsminister Jens Stoltenberg i dag den nye regjeringen.

Rigmor Aasrud (Ap) ble som ventet presentert som ny sjef for Fornyings- og administrasjonsdepartementet. Samtidig skal hun lede kirkeavdelingen i Kultur- og kirkedepartementet, samt fungere som nordisk samarbeidsminister.

Hun blir dermed fornyings- og kirkeminister, og overtar etter Heidi Grande Røys, som gis avskjed i nåde som det heter.

Aasrud får ansvaret for å videreføre arbeidet med fornying av offentlig sektor og den nasjonale IT-politikken.

- Aasrud har lang erfaring blant annet som statssekretær i Helsedepartementet og mangeårig ordfører. Hun kjenner offentlig sektor godt og har de beste forutsetninger for å være en pådriver av fornying i offentlig sektor, sa Stoltenberg om sin ny statsråd.

Statsministeren nevnte for øvrig ikke IT med et ord under presentasjonen av den nye regjeringskabalen.

IT-minister: - Det har vært gjort en god jobb i fornyingsdepartementet, og det skal vi videreføre, sa den ferske statsråden. Bilde: Marius Jørgenrud
IT-minister: - Det har vært gjort en god jobb i fornyingsdepartementet, og det skal vi videreføre, sa den ferske statsråden. Bilde: Marius Jørgenrud

I folke- og journalisthavet på slottsplassen rakk digi.no å fyre av to spørsmål til den ferske statsråden.

- Regner du IT-politikk som en vesentlig del av oppgaven din. Og hva slags IT-politikk vil du føre?

- Nå skal vi først komme oss på plass i departementet. Det har vært gjort en god jobb i fornyingsdepartementet før — og det skal vi videreføre.

- Mener du Norge bør innføre EUs datalagringsdirektiv?

- Nå vil jeg først sette av tid til å sette meg inn i spørsmålene av faglig karakter. Dette kommer vi tilbake til senere, sa Rigmor Aasrud til digi.no.

    Les også:

Kommentarer:
Du kan kommentere under fullt navn eller med kallenavn. Bruk BankID for automatisk oppretting av brukerkonto.
Se flere jobber
Tre jobbtilbud 10 måneder før masteravslutning!
Les mer
Tre jobbtilbud 10 måneder før masteravslutning!
Få annonsen din her og nå frem til de beste kandidatene
Lag en bedriftsprofil
En tjeneste fra