annonse
LIKER IKKE LUKKEDE PLATTFORMER: Vilkårene du må godta for å bruke Amazons Kindle er ulovlige, sier Forbrukerrådet. (Foto: Marius Jørgenrud)

- Kindle-vilkår er ulovlige

Av Marius Jørgenrud, tirsdag 27. oktober 2009 kl 08:32
annonse
Brukeravtalen bryter med norsk rett, sier Forbrukerrådet.
E-bokleseren Kindle ble offisielt lansert i Norge onsdag i forrige uke, og samme dag mottok mange nordmenn de første leveransene av digitale lesebrett fra bokkjempen Amazon.

I likhet med andre digitale produkter må brukerne godta avtalevilkår fra produsenten før brettene kan tas i bruk.

Det norske Forbrukerrådet har nå finlest de 8-9 sidene med avtalevilkår for Kindle. Konklusjonen deres er drepende.

- Brukere av Kindle går inn i en avtale som på flere punkter bryter fundamentalt med rettigheter som er selvsagte i norsk rett, sier underdirektør Hans Marius Graasvold til Aftenposten.

Det han reagerer mest på er at Amazon har valgt å binde sine e-bøker like tett til selskapets e-bokleser. Ikke ulikt bindingene som musikken på iTunes tidligere hadde til Apples iPod.

Denne strategien møter kraftig motstand i Norge og EU, der forbrukermyndighetene i flere år presset Apple for å låse opp selskapets iTunes-musikk for andre enheter.

Etter å ha fjernet kopilåsen på musikken løste iTunes-saken seg før man fikk en fellende dom mot Apple. Dermed fikk man heller ingen rettspraksis på dette området

- Å binde forbrukeren opp til en spesiell enhet som Kindle på denne måten er urimelig og ulovlig, fastslår Graasvold ovenfor Aftenposten.

Han påpeker flere andre avtalevilkår som er i strid med norsk forbrukerlovgivning.

Ifølge Graasvold er Amazons reklamasjonsrett på kun 12 måneder, mens norsk lov sier fem år. Amazon forbeholder seg også retten til å legge ned tjenesten og inndra bøker dersom forbrukeren bryter vilkårene.

Forbrukerrådet er imidlertid avventende til å anlegge sak mot Amazon.

Grunnen til det synes å være at de ser tegn til at bokgiganten er i ferd med å åpne seg opp.

Amerikanske kunder kan allerede lese Kindles proprietære e-bok-format på iPhone og iPod touch. Neste måned skal dessuten Kindle lanseres som et gratisprogram til PC, og til Mac i løpet av noen måneder. En klient for mobiltelefonen Blackberry skal også være på trappene.


Les mer om: kindle, amazon, forbrukerrådet, hjemme-pc-ordningen, åpne data
annonse
ds-gs-sokknapp
ds-gs-gslogo

DISKUTER SAKEN

Surfometeret - Test båndbredden din!
mob.digi Les digi.no på mobilen
Ny jobb? Legg inn CV eller finn folk.

Tele/Kommunikasjon

Satellittfrekvenser reservert for katastrofer

Satellittfrekvenser reservert for katastrofer

To nye ITU-standarder skal sikre kjapp igangsetting av livreddende samband.

Les mer [2]

Sikkerhet

Ekstremt kritisk sårbarhet i IE

Ekstremt kritisk sårbarhet i IE

Angrepene er i full gang.

Les mer [85]

Jobb & utdanning

Suns friprogsjef blir ikke med til Oracle

Suns friprogsjef blir ikke med til Oracle

Simon Phipps frigjorde Java, og ledet Suns satsing på åpen kildekode i fem år.

Les mer [5]

annonse

Siste debattinnlegg

  • This thing called love

Tele/Kommunikasjon

Ny kjempe fra Cisco skal gi video til alle

Ny kjempe fra Cisco skal gi video til alle

Med 322 terabit per sekund skal alle Kinas innbyggere kunne føre hver sin videosamtale samtidig.

Les mer [0]

Jobb & utdanning

Han er ny W3C-sjef

Han er ny W3C-sjef

Eks-Novell-sjef og IBM-er skal lede webens viktigste organisasjon.

Les mer [3]

TIPS REDAKSJONEN: tips@digi.no
annonser
Nettkatalogen.no Telefon- og
bedriftskatalog
 
MinRadio-annonse
Teller