annonse

Motorola først med Android 2.0

Av Harald Brombach, torsdag 29. oktober 2009 kl 10:22
annonse
Droid-mobilen ble avduket i går. Men det er usikkert om den kommer til Norge.
Sammen med den amerikanske mobiloperatøren Verizon Wireless, avduket Motorola i går en av de best utstyrte Android-mobilene så langt. Droid, som mobilen heter, er den første som tar i bruker 2.0-versjonen av operativsystemet. I tillegg er den utstyrt med 3,7 tommers kapasitiv berøingsskjerm, fysisk tastatur som kan skyves under skjermen og en ARM Cortex A8-basert TI OMAP3430-prosessor som er klokket til 600 MHz.

Skjermen har en oppløsning på 480 x 854 punkter (WVGA) og kan vise 16 millioner ulike farger.

Mobilen har 256 megabyte RAM og tilsvarende mye lagringsplass for brukerdata. I tillegg leveres den med et microSD-kort på 16 gigabyte. Den har støtte for Microsoft Exchange ActiveSync 2003 og 2007.

I USA vil mobilen selges eksklusivt gjennom Verizon Wireless. Til Techradar.com sier en representant for Motorola at selskapet ennå ikke har kunngjort noe om tilgjengelighet på andre markeder.

Motorola Droid blir den første mobiltelefonen på markedet som tar i bruk Android 2.0.
Motorola Droid blir den første mobiltelefonen på markedet som tar i bruk Android 2.0.


Ser man på spesifikasjonene som Motorola oppgir på sitt nettsted, tyder det meste på at mobilen kun har støtte for CDMA-baserte mobilnett. Men amerikanske telemyndigheter skriver i dette dokumenter at mobilen også støtter GSM, WCDMA og HSPA.

Samsung Galaxy Spica
Samsung Galaxy Spica
En ny Android-mobil som det derimot er sikkert at kommer til Norge, er Samsungs Galaxy Spica. Dette ble offisielt kjent i går.

Dette er en noe enklere modell med 3,2 tommers skjerm med oppløsning på 320x480 piksler. Den leveres med 800 MHz prosessor, men denne er trolig basert på den eldre ARM11-arkitektur.

Enkelte kilder hevder at 800 MHz ARM11 har noe lavere ytelse enn 600 MHz Cortex A8. Qualcomms Snapdragon-prosessor, som de aller kraftigste mobilene i dag er utstyrt med, har en arkitektur som har mye felles med Cortex A8.

Galaxy Spica har 1200 megabyte internminne og plass til microSD-kort på opptil 32 gigabyte. Mobilen har en veiledende pris på 3700 kroner når den kommer i salg i november.

Samsung har ikke oppgitt hvilken versjon av Android denne mobilen vil leveres med.

En oversikt over samtlige kjente Android-mobiler finnes på denne siden.


Les mer om: android, android 2.0, motorola droid, samsung
annonse
ds-gs-sokknapp
ds-gs-gslogo

DISKUTER SAKEN

Avtaler/kontrakter

Ergogroup skal drifte Vital i fem år

Ergogroup skal drifte Vital i fem år

Avtalen gjør Vital-eier DnB Nor til en av IT-selskapets største kunder.

Les mer [8]

Juss & samfunn

Anker ikke Pirate Bay-dom

Anker ikke Pirate Bay-dom

Rettighetshaverne gir opp å få Telenor til å sperre all tilgang.

Les mer [30]

Resultater/finans

Vikarbonus som Apple-sjef: 130 millioner

Vikarbonus som Apple-sjef: 130 millioner

Lukrativt å passe butikken mens Steve Jobs var syk.

Les mer [5]

annonse

Siste debattinnlegg

  • This thing called love

Sikkerhet

Botnett reiste seg fra de døde

Botnett reiste seg fra de døde

Operatører greide å stanse en kriminell nettilbyder, men bare over natta.

Les mer [8]

Bedriftsteknologi

Tilbyr virtuelle arbeids­flater med selvbetjening

Tilbyr virtuelle arbeids­flater med selvbetjening

Dazzle og nye XenApp 6 fra Citrix lar både brukere og IT-admin tjene på sentralisering.

Les mer [6]

TIPS REDAKSJONEN: tips@digi.no
annonser
Nettkatalogen.no Telefon- og
bedriftskatalog
 
MinRadio-annonse
Teller