Forsvaret kjøper 2.000 virtuelle desktops
- En av de største installasjonene i Europa, ifølge VMware.
Forsvaret har på vegne av NATO signert en stor kontrakt for opprusting av IT-parken i forsvarsalliansens nye treningssenter, Joint Warfare Center (JWC) på Jåttå i Stavanger.
Her skal styrker øve seg på krig, og komplekse og sammensatte IT-løsninger skal simulere situasjonen de vil kunne møte i for eksempel Afghanistan.
ErgoGroup skriver i dag at de har vunnet kontrakten for all leveranse av IT-infrastruktur og support til det nye senteret.
For dem er avtalen verdt minst 100 millioner kroner over tre år, før eventuelle opsjoner.
NATO ønsker som del av avtalen å ta i bruk ny teknologi basert på virtualisering av både servere og arbeidsflate (desktop). Hensikten skal være å tilby brukerne større fleksibilitet og mer smidig drift av løsningene som benyttes.
Kravene til IT-infrastrukturen som disse løsningene skal benytte oppgis å være særskilt strenge.
- Løsningen består av rundt 2.000 virtuelle desktoper og circa 220 virtuelle servere. Dette er basert på VMware, sier informasjonssjef Cathrin Solhaug i ErgoGroup til digi.no.
Basert på opplysninger de har fått fra VMware sier Solhaug at løsningen på Jåttå blir en av de største virtualle server- og desktopinstallasjonene i Europa.
- Dette er helt klart en av de største avtalene vi har inngått dette kvartalet, forteller Solhaug.
JWC-sentret ble etablert i Stavanger for seks år siden, og har så langt fungert i midlertidige lokaler. I tillegg til å forberede og trene styrker på operasjonelt nivå skal senteret blant annet drive med eksperimentering og analyse.