annonse

Mozilla med helt ny Thunderbird

Av Harald Brombach, tirsdag 8. desember 2009 kl 16:01
annonse
Faner og bedre søk er de største nyhetene i den nye versjonen av e-postklienten.
Mozilla Messaging skal etter planen komme med den endelige utgaven av Thunderbird senere i dag, amerikansk tid. Dette blir den første store oppgraderingen til e-postklienten på mer enn to år, etter en temmelig turbulent periode for prosjektet, med begrenset tilgang på ressurser og store organisatoriske endringer.

Det har nylig kommet løfter om at prosjektet i tiden framover vil få bedre tilgang på både finansiering og utviklere enn det som har vært tilfellet til nå.

Thunderbird 3 baseres på Gecko 1.9.1.5-plattformen, som er kjent fra Firefox, og har blitt bygget kraftig om både over og under skallet. Dette skal gi bedre ytelse, stabilitet og webkompatibilitet, i tillegg til at koden har blitt forenklet. Dessuten har klienten selvfølgelig fått mer funksjonalitet.

Mange mottar i dag svært mye e-post, og da er det ikke alltid like enkelt å finne fram til akkurat den meldingen man er på jakt etter. Derfor har Mozilla Messanging, som er et underbruk av Mozilla Foundation, fokusert mye på søke- og filtreringsmulighetene i Thunderbird 3.

Det nye, globale søkefeltet gjør det mulig å søke innenfor samlinger av meldinger, som har blitt filtrert på får eksempel avsender, tittel, mottaker, mappe, vedlegg eller ulike tagger. Det er også mulig å filtrere e-posten ved hjelp av et tidslinjeverktøy.

Nytt er også en database med e-postinnstillinger for kontoer hos populære e-posttjenester. Da slipper brukeren å måtte finne hvilke servernavn som må oppgis. I stedet fyller brukeren inn bare navn, passord og e-postadressen.

Verktøymenyen har i standardoppsettet blitt forenklet ved at mye brukte knapper for svar, videresending, sletting og markering av søppelpost er en del hver e-postmelding.

Dersom man dobbelklikker på en melding i innboksen, åpnes den nå i en ny fane, omtrent slik websider kan åpnes i de fleste vanlige nettlesere i dag. Fanene som er åpne vil også bli åpnet på nytt etter en omstart av Thunderbird.

Et konsept som kalles «Smart Folders» skal gjøre det enklere å kombinere spesielle mapper, for eksempel Innboksen, fra flere e-postkontoer på en gang. Dette er nå standardfunksjonaliteten i Thunderbird 3. Programmet kan også importere slike innstillinger fra blant annet Outlook og Outlook Express.

E-postklienten har dessuten fått en ny arkivfunksjon hvor meldingene blir lagt i mapper etter hvilket år de ble sendt.

Thunderbird 3 har også fått et nytt verktøy for administrasjon av utvidelse, temaer og plugins, som skal gjøre det enklere å finne, laste ned og installere slike tillegg til applikasjonen.

Det loves også forbedringer i adresseboken og forbedret integrasjon med Gmail, også versjoner av e-posttjenesten som ikke er på engelsk.

I Windows Vista skal innholdet i Thunderbird 3 kunne integreres med søkeresultatene i operativsystemet. Det er uklart om dette også gjelder i Windows 7.

På Mac er Thunderbird 3 integrert med Spotlight og kan importere fra Mail.app, lese adresseboken i operativsystemet og bruke Growl for varsler om ny e-post.

På ytelsessiden nevnes spesielt synkroniseringen av IMAP-mapper, som nå kan skje i bakgrunnen, enten for utvalgte mapper eller for samtlige.

I skrivende stund er den endelige versjonen av Thunderbird 3 ennå ikke blitt lagt ut, men den skal etter planen gjøres tilgjengelig på denne siden i løpet av kvelden/natten.


Les mer om: thunderbird, åpne data
annonse
ds-gs-sokknapp
ds-gs-gslogo

DISKUTER SAKEN

Surfometeret - Test båndbredden din!
mob.digi Les digi.no på mobilen
Ny jobb? Legg inn CV eller finn folk.

Tele/Kommunikasjon

Satellittfrekvenser reservert for katastrofer

Satellittfrekvenser reservert for katastrofer

To nye ITU-standarder skal sikre kjapp igangsetting av livreddende samband.

Les mer [2]

Sikkerhet

Ekstremt kritisk sårbarhet i IE

Ekstremt kritisk sårbarhet i IE

Angrepene er i full gang.

Les mer [85]

Jobb & utdanning

Suns friprogsjef blir ikke med til Oracle

Suns friprogsjef blir ikke med til Oracle

Simon Phipps frigjorde Java, og ledet Suns satsing på åpen kildekode i fem år.

Les mer [5]

annonse

Siste debattinnlegg

  • This thing called love

Tele/Kommunikasjon

Ny kjempe fra Cisco skal gi video til alle

Ny kjempe fra Cisco skal gi video til alle

Med 322 terabit per sekund skal alle Kinas innbyggere kunne føre hver sin videosamtale samtidig.

Les mer [0]

Jobb & utdanning

Han er ny W3C-sjef

Han er ny W3C-sjef

Eks-Novell-sjef og IBM-er skal lede webens viktigste organisasjon.

Les mer [3]

TIPS REDAKSJONEN: tips@digi.no
annonser
Nettkatalogen.no Telefon- og
bedriftskatalog
 
MinRadio-annonse
Teller