Forskere ved Linköpings Universitet i Sverige har utvikler elektroniske kretser som kan åpne for et helt nytt samspill med levende organismer. Forskerne ser for seg at kretsene kan brukes i elektroniske komponenter som settes inn i for eksempel menneskekroppen for å kommuniserer med nerver eller å utføre målinger.
Da må det brukes fleksible biokompatible materialer, noe som utelukker silisium og de fleste halvledere.
Professor Olle Inganäs og hans kolleger ved i forskningsgruppen for biomolekylær og organisk elektronikk har derfor utviklet et transistor delvis basert på silkefibre fra silkeormen (Bombyx mori).
_logo.svg.png)

Tidligere har forskerne laget elektrokjemiske transistorer og andre komponenter basert på tekstilfibre og proteintråder, men silkefibrene tilbyr bedre egenskaper.

Ifølge en pressemelding fra Linköpings Universitet dyppes silkefibrene i en oppløsning av plastmaterialet PEDOT-S. Deretter kan fibrene veves til ulike komponenter. Ved å legge to av de preparerte silkefibrene i kryss og så tilsette en dråpe elektrolytt i krysningspunktet, kunne de ved å tilføre en spenning over endene på den ene av fibrene, kontrollere strømmen som oppstod i den andre fiberen, tilsvarende det som gjøres i en tradisjonell transistor.
Ifølge forskerne vil teknikken også kunne brukes i det de kaller smarte klær med innebygd elektronikk og i myke skjermer for tv-er og datamaskiner.