Sexbransjen får omsider sitt eget toppdomene. Allerede i sommer kan vokseninnhold tilbys på .XXX-adresser.
Organet som tildeler domenenavn på toppnivå (eksempelvis .com, .org og .no), har i snart ti år blokkert de samme planene, blant annet etter press fra amerikanske konservative politikere.
Det Florida-baserte selskapet ICM Registry har nå vunnet frem med sin søknad, som første gang ble lagt frem på begynnelsen av 2000-tallet.
ICANN ga fredag endelig grønt lys til opprettelsen av toppdomenet, som et slags webens svar på beryktede Red Light District. Vedtaket ble gjort med 8 mot 3 stemmer.
En rådgiver i Obama-administrasjonen uttrykker skuffelse over ICANN-styrets beslutning.
- De ignorerte klare råd fra myndigheter verden over, inkludert USA. Vedtaket er i strid med offentlighetens interesser, og vil åpne dørene for mer Internett-blokkering av myndigheter og undergrave nettets stabilitet og sikkerhet, sier Lawrence Strickling, ifølge Fox News.
Både i sexindustrien og blant pornomotstandere er det mange som ikke ønsker det nye toppdomenet velkommen.
Å gi pornografiske nettsteder eget toppdomene er med på å legitimere innholdet, mener religiøse grupper ifølge BBC.
Tilhengere mener på sin side at det nå blir enklere å filtrere vekk uønsket innhold.
Dette, i tillegg til behovet for å sikre eksisterende varemerker under enda et domene, er nok også grunn til at pornobransjen selv er skeptisk.
Frykten kan vise seg å være ubegrunnet. Nettsider med sexinnhold blir ikke tvunget over på det nye toppdomenet. Det blir høyst frivillig å skaffe seg en .xxx-adresse.
Domeneregistraren
ICM tjener imidlertid godt på opprettelsen. Allerede før ICANNs godkjennelse begynte de å ta i mot bestillinger på xxx-domener.
I skrivende stund har de tatt imot nær 300.000 forhåndsbestillinger. Ifølge selskapet koster hvert domene 60 dollar, som tilsvarer rundt 330 kroner. Tildelingen av adresser skal etter planen begynne i andre kvartal.