telekom

Påbyr spisesteder å ha egen WLAN-sone

Ingen internettilgang, ingen mat.

Kuala Lumpur
Kuala Lumpur Bilde: Wikipedia
Harald BrombachHarald Brombach– Journalist
3. jan. 2012 - 13:39

Om påbud er bedre enn forbud, kan nok diskuteres. Uansett har de lokale myndighetene i Kuala Lumpur, hovedstaden i Malaysia, bestemt at en forutsetning for å få ny eller fornyet lisens til å drive et serveringssted i byen, er at stedet tilbyr gjestene tilgang til en WLAN-sone. Dette skriver malaysiske New Straits Times.

Nå er det ikke slik at den minste lille matkjerre eller gatekjøkken må tilby kundenen Internett-tilgang. Kravet gjelder bare på lokaler på 120 kvadratmeter eller større. I tillegg til restaturanter, skal også kaféer, puber, barer og klubbsalonger være berørt av påbudet.

Det er ikke noe krav om at tilgangen må være gratis. Serveringsstedet kan tilbyr tjenesten mot en rimelig avgift.

Det er flere årsaker til at påbudet nå innføres. Hovedårsaken ser ut til å være at en omfattende, gratis WLAN-tjeneste med 1500 aksesspunkter i byen, nå skal legges ned. Tjenesten, WirelessKL, ble etablert i 2008 i samarbeid med operatøren Packet One Networks, men politikerne ønsker nå å gi andre aktører mulighet til å tilby bedre dekning og verdiøkende tjenester til innbyggerne og besøkende.

De nye reglene gjelder fra april.

    Les også:

Kommentarer:
Du kan kommentere under fullt navn eller med kallenavn. Bruk BankID for automatisk oppretting av brukerkonto.
Se flere jobber
Tre jobbtilbud 10 måneder før masteravslutning!
Les mer
Tre jobbtilbud 10 måneder før masteravslutning!
Få annonsen din her og nå frem til de beste kandidatene
Lag en bedriftsprofil
En tjeneste fra