Trojaner infiserer en halv million Mac-er

Trolig største utbrudd noensinne for Mac OS X.

Apples sene fjerning av en sentral Java-sårbarhet kan ha bidratt til den store spredningen av trojaneren Flashback på Mac OS X-maskiner.
Apples sene fjerning av en sentral Java-sårbarhet kan ha bidratt til den store spredningen av trojaneren Flashback på Mac OS X-maskiner.
Harald BrombachHarald Brombach– Journalist
10. apr. 2012 - 08:52

Datamaskiner basert på Mac OS blir svært sjeldent rammet av skadevare, og i de tilfellene det har skjedd, har spredningen vært svært begrenset.

Forrige ukes nyhet om utbredelsen av trojaneren Flashback – også kjent som Flashfake – er derfor oppsiktsvekkende. To ulike, russiske sikkerhetsselskaper, Doctor Web og Kaspersky Labs, skrev begge i midten av forrige uke at Flashback har infisert mellom 550 000 og 620 000 datamaskiner. Antallet er beregnet ut fra antallet unike ID-er og IP-adresser som har blitt av de infiserte bot-ene til å kontakte kontroll- og kommandoserverne (C&C). Nærmere 2/3 av de infiserte maskinene befant seg da i Canada og USA.

ZDNet-kommentatoren Ed Bott har beregnet at omtrent 1 prosent av alle Mac-er kan være smittet. Dette er en andel som tilsvarer den til Conficker.

Ifølge Kaspersky Labs distribueres Flashback via infiserte websider ved hjelp av en Java-applet som utgjør seg for å være en oppdatering til Adobes Flash Player. Trojaneren utnytter en kjent sårbarhet i Java som Apple først skal ha fjernet i begynnelsen av april – nettopp for å stoppe Flashback. Oracle skal ha fjernet den samme sårbarheten den offisielle Java-utgaven i februar, men også Apple leverer og oppdaterer en egen utgave av Java-programvaren for Mac OS X.

De første variantene av Flashback skal ha blitt oppdaget allerede i september i fjor.

Flashback-utgaven som nå har rammet mengder av maskiner, laster først ned ekstra programvare. Dessuten har den en bakdør hvor den lytter til kommandoer fra C&C-servere.

En oppskrift på hvordan man oppdager og fjerner Flashback, finnes her. Det finnes også sikkerhetsprodukter, fra blant annet Intego, som automatiserer denne jobben.

    Les også:

Kommentarer:
Du kan kommentere under fullt navn eller med kallenavn. Bruk BankID for automatisk oppretting av brukerkonto.
Se flere jobber
Tre jobbtilbud 10 måneder før masteravslutning!
Les mer
Tre jobbtilbud 10 måneder før masteravslutning!
Få annonsen din her og nå frem til de beste kandidatene
Lag en bedriftsprofil
En tjeneste fra