EU forbereder en svært omfattende sak mot noen av verdens største produsenter av avansert telekomutstyr. Det melder Financial Times.
Kinesiske Huawei og ZTE skal begge være mistenkt for å ha drevet prisdumping for å skvise konkurrenter ut av markedet.
Selskapene skal ha mottatt ulovlige statssubsidier fra Kina, for deretter å ha solgt underprisede produkter i Europa. Det hevder sentrale EU-kilder overfor avisen.

%2520og%2520Magnus%2520Oxenwaldt%2520.jpg)
Huawei har de siste årene opplevd en eventyrlig vekst og er nå verdens nest største leverandør av teleutstyr, bare slått av svenske Ericsson. ZTE er femte største aktør i markedet.
Dersom EU-kommisjonen finner dem skyldig i å ha brutt konkurranselovene risikerer de å bli underlagt straffeavgifter.
Tidligere i mai varslet EUs handelskommisær Karel De Gucht at de planlegger nye tollbarrierer for å hindre subsidier og prisdumping av handelpartnere som Kina, ifølge Reuters.
De Gucht skal tidligere ha beskyldt Kina for å subsidiere «det meste», og ødelegge for den frie konkurransen.
Huawei avviste tirsdag alle anklager om ulovlig forretningsførsel.
- Vi har ikke fått beskjed fra EU-kommisjonen om en etterforskning, men har merket oss rapportene i media. Vi avviser påstandene om at Huawei driver prisdumping og at vi skal ha mottatt ulovlige statssubsidier. Videre avviser vi etterforskningen som EU-kommisjonen angivelig skal ha iverksatt på bakgrunn av disse påstandene, sier en talsmann for selskapet til nyhetsbyrået Reuters.
I Norge er Huawei hoffleverandør av utstyr til både Telenor og Netcom.
Les også:
- [18.07.2012] Sjokk fra svensk gigant
- [12.06.2012] Huawei og ZTE dømt for korrupsjon