telekom

Gjør telefonkiosker til IP-soner

Der de før måtte betale for å ringe, får New Yorkere nå gratis internett.

Det koster 2000 dollar å oppgradere en telefonkiosk til en IP-sone med en rekkevidde på 100 meter.
Det koster 2000 dollar å oppgradere en telefonkiosk til en IP-sone med en rekkevidde på 100 meter. Bilde: NYC
17. juli 2012 - 11:02

Myndighetene i den amerikanske byen New York kunngjorde i forrige uke et pilotprosjekt for å utvide telefonkiosker med en ny tjeneste: Gratis trådløst internett.

Prosjektet omfatter foreløpig 10 kiosker fordelt på bydelene («boroughs») Brooklyn, Manhattan og Queens. Det skal utvides med flere kiosker, også i bydelene Staten Island og Bronx, i løpet av de nærmeste månedene.

Ifølge gigaom.com er kioskene utstyrt med antenner med en rekkevidde på 100 meter. Det koster 2000 dollar å oppgradere en telefonkiosk til en IP-sone. Utgiftene dekkes av Van Wagner Communications, et selskap som eier mange av de rundt 13 000 telefonkiosker som fortsatt finnes i byen.

IP-soner rundt gamle telefonkiosker supplerer andre tilbud om gratis trådløst internett i New York. AT&T driver et prosjekt i byens parker, og skoler, bibliotek og seniorsentre tilbyr gjerne IP-soner til fri benyttelse.

Kommentarer:
Du kan kommentere under fullt navn eller med kallenavn. Bruk BankID for automatisk oppretting av brukerkonto.
Se flere jobber
Tre jobbtilbud 10 måneder før masteravslutning!
Les mer
Tre jobbtilbud 10 måneder før masteravslutning!
Få annonsen din her og nå frem til de beste kandidatene
Lag en bedriftsprofil
En tjeneste fra