«Stopp. Tenk. Klikk.»

60 000 tar NorSIS-kurs i IT-sikkerhet i oktober.

Fornyingsdepartementet er blant dem som skal kurses i å tenke før man klikker.
Fornyingsdepartementet er blant dem som skal kurses i å tenke før man klikker. Bilde: Stock.xchng stugstug
22. okt. 2012 - 08:45

Oslo (NTB-Ole Henrik Tveten): En av de viktigste årsakene til at du blir lurt på nettet befinner seg mellom tastaturet og stolen. Nå skal rundt 60.000 personer oppdras i IT-sikkerhet.

Oktober er erklært som den nasjonale sikkerhetsmåneden, og hovedtemaet for årets kampanje er noe så enkelt, og så vanskelig, som: Stopp. Tenk. Klikk.

– Internett har gitt oss fantastiske muligheter, men vi trenger kunnskap og bevissthet om hvordan vi opptrer på nettet. Vi har alle et ansvar for å gjøre det vi kan for å øke sikkerheten på nett, sier statsråd Rigmor Aasrud.

I Norge er det Norsk senter for informasjonssikring (NorSIS) som står i spissen for den nasjonale sikkerhetsmåneden. Formålet med kampanjen er å øke kompetansen og bevisstheten på noen få utvalgte områder.

Opplæring
I løpet av oktober vil det bli arrangert over 50 ulike sikkerhetsarrangementer, og over 60.000 personer vil gjennomføre IT-sikkerhetsopplæring via en opplæringspakke fra NorSIS.

– I mange tilfeller er det bare bevisste medarbeidere som kan hindre virusangrep, sensitiv informasjon på avveie eller at forretningshemmeligheter havner i feil hender. Derfor er vi svært fornøyd med at så mange deltar i dette opplæringstiltaket, sier Tone Hoddø Bakås i NorSIS.

Over 100 virksomheter har bestilt NorSIS sin opplæringspakke.

Viktig tema
Blant virksomhetene som har bestilt pakken er Fornyings-, administrasjons- og kirkedepartementet, der Rigmor Aasrud er øverste sjef.

– Nå skal sikkerhetskompetansen i offentlige virksomheter og bedrifter opp, sier Aasrud som mener at den store interessen for temaet er et viktig skritt på veien mot bedre sikkerhet.

– En god sikkerhetskultur må finnes i alle ledd, og det er lederne som må ta ansvar for å skape en god kultur for sikkerhet på arbeidsplassen. Bare på den måten kan vi møte utfordringene på en god måte, sier hun.

Få forbedringer
– Det er enkelt å kutte kostnader ved å se bort fra informasjonssikkerhet, men da skyter vi oss selv i foten. Informasjonssikkerhet handler nettopp om å ta vare på verdiene i virksomheten, sa Aasrud da hun åpnet en sikkerhetskonferanse i Oslo tidligere denne måneden.

Ifølge Statistisk sentralbyrå er det gjennomført få forbedringer i informasjonssikkerheten i statlige virksomheter siden 2008. Undersøkelsen viser dessuten at utfordringene er store også i privat sektor.

– Det nytter ikke med gode tekniske sikringer alene. Klare ansvarslinjer, holdninger, etikk og en organisasjonskultur som fremmer sikkerhet, er like viktige. Dette vil jeg som IT-minister fokusere på fremover, sier Aasrud.

Sikkerhetstips
Da Aasrud åpnet den nasjonale sikkerhetskampanjen minnet hun om at kriminelle aktører er blitt mer målrettede og profesjonelle i sine angrep i forsøk på å rane til seg informasjon eller få systemkontroll.

Informasjonssikkerhet står høyt på regjeringens prioriteringsliste. I september ble Cyberforsvaret formelt etablert av forsvarsministeren.

Tidligere i oktober ble det også kjent at regjeringen gir 12 millioner kroner til arbeidet med å styrke IKT-sikkerheten i staten.

For den vanlige databruker hjemme i stua har NorSIS på sine nettsider en rekke enkle sikkerhetstips som langt på hjelp vil gjøre deg sikrere på nett. (©NTB)

Kommentarer:
Du kan kommentere under fullt navn eller med kallenavn. Bruk BankID for automatisk oppretting av brukerkonto.
Se flere jobber
Tre jobbtilbud 10 måneder før masteravslutning!
Les mer
Tre jobbtilbud 10 måneder før masteravslutning!
Få annonsen din her og nå frem til de beste kandidatene
Lag en bedriftsprofil
En tjeneste fra