Juss og samfunn

Advarer Nokia mot å bli et patenttroll

EU-kommissær lover å følge nøye med.

Konkurransekommissær Joaquín Almunia advarer Nokia mot å la seg friste til ulovlig å utnytte selskapets mange og viktige mobilpatenter.
Konkurransekommissær Joaquín Almunia advarer Nokia mot å la seg friste til ulovlig å utnytte selskapets mange og viktige mobilpatenter. Bilde: Andrew Harrer/Bloomberg via Getty Images/All Over Press
Harald BrombachHarald Brombach– Journalist
10. des. 2013 - 09:17

Nokia er i ferd med å selge mobiltelefonvirksomhet til Microsoft, men beholder patentene selv. Oppkjøpet har blitt godkjent av EU-kommisjonen, men ikke uten å se potensielle problemer.

Under en tale ved IP Summit 2013 i Paris i går, snakket EU-kommisjonen kommissær med ansvar for konkurranse, Joaquín Almunia, om åndsverk og konkurransepolitikk. Blant temaene var standard-essensielle patenter (SEP).

– [...] vi har også støtt på SEP-relaterte problemer i to fusjonssaker som vi har klargjort nylig: Googles oppkjøp av Motorola og Microsofts oppkjøp av mobiltelefon-enheten til Nokia.

– Angående den første avtalen, konkluderte vi med at Googles oppkjøp av Motorolas store portefølje med standard-essensielle patenter for mobile enheter ikke ville få den sammenslåtte enheten til å utelukke andre leverandører, takket være eksisterende FRAND-forpliktelser, sa Almunia. FRAND står for «Fair, Reasonable and Non-Discriminatory».

Men man kan nok diskutere om Motorolas krav knyttet til standard-essensielle patenter knyttet til video og trådløse teknologi har vært i henhold til FRAND-forpliktelsene. Dette er riktignok saker som allerede var i gang da Google kjøpte Motorola Mobility. Men forventede inntekter fra dette var trolig med i beregningen da Google kjøpte den amerikanske mobilprodusenten for 12,5 milliarder dollar i mai 2012.

– Fortellingen er annerledes i Microsoft/Nokia-tilfellet. Siden Nokia beholder sin patentportefølje, har noen hevdet at salget av enheten vil gi selskapet incentivet til å hente større avkastning fra denne porteføljen, sa Almunia.

Han fortalte at disse påstandene ikke var noe som ble undersøkt før kommisjonen ga klarsignal til oppkjøpet.

– Når vi evaluerer et sammenslåing, ser vi på den potensielt konkurransehemmende innvirkningen til selskapet som blir resultatet av sammenslåingen. Vi kan ikke vurderer hva selgeren vil komme til å gjøre.

– Dersom Nokia begynner å utnytte patentene sine ulovlig i framtiden, vil vi åpne en antitrust-sak. Men jeg håper virkelig at vi slipper å måtte gjøre dette.

– Med andre ord, de påstandene vi avviste var at Nokia vil kunne bli fristet til å opptre som et patenttroll, eller – for å bruke et høfligere uttrykk – en patenthåndhever. Uansett hva man kaller det, er dette organisasjoner som har som eneste kommersielle aktivitet å lisensiere og håndheve patenter, og jeg forstår at de er til økende bekymring, sa Almunia.

Han viste til undersøkelser som forteller at mellom 40 og 60 prosent av alle patentrettssaker i USA er startet av patenttroll.

– Av flere ulike årsaker har patenttroll vært mindre aktive i Europa enn i USA. Men dette kan endre seg i framtiden. Du kan være forvisset om at vi studerer dette feltet svært nøye. Directorate-General for Competition vil kreve det samme av patenttroll som av enhver annen patenteier, lover Almunia.

    Les også:

Kommentarer:
Du kan kommentere under fullt navn eller med kallenavn. Bruk BankID for automatisk oppretting av brukerkonto.
Se flere jobber
Tre jobbtilbud 10 måneder før masteravslutning!
Les mer
Tre jobbtilbud 10 måneder før masteravslutning!
Få annonsen din her og nå frem til de beste kandidatene
Lag en bedriftsprofil
En tjeneste fra