BEDRIFTSTEKNOLOGI

Palm offisielt delt i to

PDA-produsenten Palm er oppdelt i to uavhengige selskaper, PalmOne og PalmSource.

29. okt. 2003 - 14:36

Omstokkingen av verdiene i Palm ble varslet for halvannet år siden, men ble utsatt på grunn av sviktende omsetning. I juni i år ble det bekreftet at oppsplittingen skulle fullføres i høst, straks etter at Palm formelt overtok sin tidligere konkurrent Handspring.

    Les også:

Splittingen innebærer at Handspring og maskinvaredelen av Palm inngår i maskinvareselskapet PalmOne, mens operativsystem og all annen programvareutvikling inngår i PalmSource. Selskapene gjøres uavhengige av hverandre, og begge er notert på Nasdaq-børsen. Alle Palms aksjer i PalmSource fordeles blant Palms nåværende aksjonærer.

PalmOne får tre hovedtyper PDA-er i assortimentet: Tungsten for profesjonelle brukere, Zire for forbrukermarkedet, og den kombinerte PDA-mobiltelefonen Treo som tidligere var Handsprings juvel.

PalmSource får PalmOne som overlegent viktigste kunde.

Del
Kommentarer:
Du kan kommentere under fullt navn eller med kallenavn. Bruk BankID for automatisk oppretting av brukerkonto.
Tekjobb
Se flere jobber
Tre jobbtilbud 10 måneder før masteravslutning!
Les mer
Tre jobbtilbud 10 måneder før masteravslutning!
Tekjobb
Få annonsen din her og nå frem til de beste kandidatene
Lag en bedriftsprofil
En tjeneste fra