Bedriftsteknologi

Sikkerhetshull i Linux-kjernen åpnet for angrep

Det var et kjent sikkerhetshull i Linux-kjernen som ble utnyttet da flere av Debian-prosjektets utviklingsservere nylig ble kompromittert.

Harald BrombachHarald Brombach– Journalist
2. des. 2003 - 08:53

Ved hjelp av et sikkerhetshull i Linux-kjernen greide en angriper, som allerede hadde tilgang til en server ved Debian-prosjektet, å oppheve rettighetskontrollen i systemet. Angrepet skal ikke ha påvirket kodearkivet til prosjektet, som står bak Linux-distribusjonen med samme navn.

    Les også:

Det er sikkerhetseksperter tilknyttet Red Hat og SuSE som har kommet fram til at sikkerhetshullet som ble benyttet, skyldes en overflytsfeil av heltall i systemkallet brk. Hullet var derimot ikke ukjent for Linux-miljøet, faktisk ble det funnet av Andrew Morton allerede i september. Korrigeringene var ikke blitt implementert i 2.4.22-utgaven av kjernen, mens 2.4.23-utgaven først kom åtte dager etter at innbruddet hadde skjedd. Trolig finnes dette sikkerhetshullet i alle tidligere utgaver av 2.4-utgaven av Linux-kjernen.

Feilen er nå fjernet fra 2.4.23-utgaven og fra kildekoden til testutgavene av den kommende 2.6.0-kjernen. Debian har i tillegg rettet feilen i kildekoden til versjon 2.1.18-12, i versjon 2.4.18-14 for i386 og i versjon 2.4.18-11 for Alpha.

Kommentarer:
Du kan kommentere under fullt navn eller med kallenavn. Bruk BankID for automatisk oppretting av brukerkonto.
Se flere jobber
Tre jobbtilbud 10 måneder før masteravslutning!
Les mer
Tre jobbtilbud 10 måneder før masteravslutning!
Få annonsen din her og nå frem til de beste kandidatene
Lag en bedriftsprofil
En tjeneste fra