Disse avgjør DLD

Her er listen over Høyre-representanter du kan øve press mot.

Onsdag ble det kjent at syv av Høyres 30 stortingsrepresentanter har bestemt seg for å stemme nei til EUs datalagringsdirektiv.

Arbeiderpartiet er avhengig av støtte fra minst 21 av Høyres representanter for å innføre DLD i norsk lov. Alle andre partier er motstandere. Dermed mangler det bare tre stemmer for å vrake direktivet.

Nei-fløyen

Syv representanter sier klart nei, ifølge Aftenposten. Foruten en ukjent består listen av følgende personer: Nikolai Astrup, Michael Tetzschner, Torbjørn Røe Isaksen, Henning Warloe, Frank Bakke-Jensen og Svein Harberg.

Andre Oktay Dahl viser i tillegg til tidligere uttalelser om at han har tvilt seg frem til et nei, men omtaler dette som et «foreløpig standpunkt» overfor digi.no.

Høyre-ledelsen og partileder Erna Solberg kan komme til å bruke partipisken og tvinge stortingsgruppen til å stemme samlet. Men en slik beslutning er ennå ikke offentliggjort, og Solberg har ikke ønsket å kommentere saken overfor pressen.

Ja-fløyen

Følgende representanter har bekreftet overfor digi.no at de sier ja til datalagringsdirektivet: Arve Kambe.

Usikker

Følgende representanter sier til digi.no at de er usikre i saken: Peter Skovholt Gitmark.

Disse avgjør DLD

Avgjørelsen kan derfor komme til å stå og falle på standpunktet til noen ytterst få. Her er listen over resten av Høyres stortingsgruppe – slik at lesere kan øve press mot representantene, enten de ønsker direktivet velkommen eller ikke.

Oversikten inneholder nødvendigvis minst én klar nei-tilhenger, resten er antatt tilhengere av direktivet eller personer som ennå ikke har gjort seg opp en mening:

  1. Elisabeth Aspaker, elisabeth.aspaker@stortinget.no
  2. André Oktay Dahl, andre.dahl@stortinget.no
  3. Svein Flåtten, svein.flatten@stortinget.no
  4. Per-Kristian Foss, per-kristian.foss@stortinget.no
  5. Peter Skovholt Gitmark, peter.gitmark@stortinget.no
  6. Sylvi Graham, sylvi.graham@stortinget.no
  7. Gunnar Gundersen, gunnar.gundersen@stortinget.no
  8. Trond Helleland, trond.helleland@stortinget.no
  9. Bent Høie, bent.hoie@stortinget.no
  10. Linda C. Hofstad Helleland, linda.helleland@stortinget.no
  11. Øyvind Helleraker, oyvind.halleraker@stortinget.no
  12. Ivar Kristiansen, ivar.kristiansen@stortinget.no
  13. Bjørn Lødemel, bjorn.lodemel@stortinget.no
  14. Siri A. Meling, siri.meling@stortinget.no
  15. Lars Myraune, lars.myraune@stortinget.no
  16. Elisabeth Røbekk Nørve, elisabeth-robekk.norve@stortinget.no
  17. Jan Tore Sanner, jan-tore.sanner@stortinget.no
  18. Ingjerd Schou, ingjerd.schou@stortinget.no
  19. Sonja Irene Sjøli, sonja-irene.sjoli@stortinget.no
  20. Erna Solberg, erna.solberg@stortinget.no
  21. Ine M. Eriksen Søreide, ine-marie.eriksen-soreide@stortinget.no
  22. Olemic Thommessen, olemic.thommessen@stortinget.no
  23. Anders B. Werp, anders.werp@stortinget.no

For ordens skyld: digi.no har kontaktet alle på listen og spurt om representantene ønsker å flagge sitt standpunkt om datalagringsdirektivet. Saken blir oppdatert dersom noen av dem velger å svare.

Til toppen