For å lese artikler må du være abonnent

50 kr for 5 uker

  • Full tilgang til TU.no og Digi.no
  • Artikkelarkiv helt tilbake til 1854
  • Eksklusive nyhetsbrev

Deretter 299 kr/mnd. Fornyes automatisk, avslutt når du vil.

PRØV OSS I 5 UKER

2990 kr / år

  • Full tilgang til TU.no og Digi.no
  • Artikkelarkiv helt tilbake til 1854
  • Eksklusive nyhetsbrev
  • Spar 598 kr

Fornyes automatisk til ordinær pris, avslutt når du vill.

BESTILL NÅ

Bedrift eller student?

  • Sjekk om du har tilgang via arbeidsgiver
  • Pristilbud til din bedrift
  • Innløs din gratis studenttilgang

Tilgang avhenger av avtalen med din arbeidsgiver eller ditt studiested.

LES MER HER

mobil

Telia Norge først i Norden med ny telestandard

Pang: Teknologidirektør i Telia Norge, Jon Christian Hillestad smelte av en kruttlapp av ren stolthet over plattformen som er utviklet og satt i drift i Norge.
Pang: Teknologidirektør i Telia Norge, Jon Christian Hillestad smelte av en kruttlapp av ren stolthet over plattformen som er utviklet og satt i drift i Norge.

I dag har Telia i Norge lansert sin egenutviklede plattform for det som kalles NB IOT («Narrowband Internet of Things»). Det er et begrep som er verd å merke seg, for dette er en ny global kommunikasjonsstandard som teleorganisasjonen 3GPP står bak. Den skal sørge for at alle mulige dingser kan kommunisere med telenettet.

– Dette vil legge til rette for en ny runde med industriell innovasjon og nye forretningsmodeller, og er et svært viktig skritt i retning av å digitalisere samfunnet rundt oss, tror leder i Telia Norge, Abraham Foss.

Med lanseringen av nettet og presentasjonen av to pilotbrukere, er Telia Norge først i Norden med NB IOT. Den ene pilotbrukeren, 7sense, har lansert verdens første løsning for landbruket. De monterer en enhet som kommuniserer med NB IOT på vannspredere i landbruket og gjør dem smarte. Det reduserer vannsvinn, øker inntjening og gir bedre kontroll og fleksibilitet i driften. 7sense har patentsøkt systemet som de forventer mye av.

Powered by Labrador CMS