annonse

Ordfører reagerer på Microsoft-press

Av Marius Jørgenrud, tirsdag 10. november 2009 kl 13:39
annonse
Dansk kommune forbløffet over kritikk etter overgang til OpenOffice.
Den danske kommunen Lyngby-Taarbæk valgte nylig å vrake kontorpakken Office til fordel for friprog-konkurrenten OpenOffice i grunnskolen.

Kommunen kom frem til at det var penger å spare på byttet, og mente dessuten at funksjonaliteten var like god.

Det fikk Microsoft Danmarks teknologidirektør Jasper Hedegaard Bojsen til å ta pennen fatt og skrive et åpent brev til byens lokalavis, der han kritiserer valget.

Bojsen skriver at den varslede overgangen til OpenOffice fører til dårligere IT-støttet læring, og hevder samtidig at valget både går utover kommunens økonomi og elevenes evne til å lære.

Kommuneledelsen er mildt tatt forbløffet over innspillet, skriver danske Computerworld.

- Microsoft velger den debattform som de selv mener seg best tjent med. Men det vekker en viss forundring at en teknologidirektør skriver et åpent brev til ordfører om ulike produkters egenskaper. Vi har selvsagt orientert oss om kontorpakkenes egenskaper på forhånd og har på den bakgrunn valgt OpenOffice, forteller ordføreren til avisen.

Det offentlige ordskiftet mellom kommunen og programvaregiganten har ikke gått upåaktet hen. Flere kommuner varsler nå at de vurderer alternativer til Microsofts kontorpakke.

I kjølvannet av saken skal IT-sjefer i 10 andre danske kommuner ha tatt kontakt med Langby-Taarbæk kommune, for å lære mer om deres valg, skriver Computerworld i en oppfølger i dag.

Allerede for tre år siden konkluderte det anerkjente danske konsulentselskapet Rambøll Management med at det offentlige kan spare stort på å velge OpenOffice.


Les mer om: office, openoffice, microsoft, e-valg
annonse
ds-gs-sokknapp
ds-gs-gslogo

DISKUTER SAKEN

Avtaler/kontrakter

Ergogroup skal drifte Vital i fem år

Ergogroup skal drifte Vital i fem år

Avtalen gjør Vital-eier DnB Nor til en av IT-selskapets største kunder.

Les mer [8]

Juss & samfunn

Anker ikke Pirate Bay-dom

Anker ikke Pirate Bay-dom

Rettighetshaverne gir opp å få Telenor til å sperre all tilgang.

Les mer [30]

Resultater/finans

Vikarbonus som Apple-sjef: 130 millioner

Vikarbonus som Apple-sjef: 130 millioner

Lukrativt å passe butikken mens Steve Jobs var syk.

Les mer [5]

annonse

Siste debattinnlegg

  • This thing called love

Sikkerhet

Botnett reiste seg fra de døde

Botnett reiste seg fra de døde

Operatører greide å stanse en kriminell nettilbyder, men bare over natta.

Les mer [8]

Bedriftsteknologi

Tilbyr virtuelle arbeids­flater med selvbetjening

Tilbyr virtuelle arbeids­flater med selvbetjening

Dazzle og nye XenApp 6 fra Citrix lar både brukere og IT-admin tjene på sentralisering.

Les mer [6]

TIPS REDAKSJONEN: tips@digi.no
annonser
Nettkatalogen.no Telefon- og
bedriftskatalog
 
MinRadio-annonse
Teller