analyse

Hvem må åpne nettene sine? 15. juni kommer forslaget

Må lokale bredbåndsaktører åpne nettene sine for konkurrenter? Noe av svaret kommer Nkom med 15. juni.

Hvem må slippe til grossistkunder i nettverkene sine? Her illustrert ved mikrogrøfting, utført for Homenet (Globalconnect) på Nesodden.
Hvem må slippe til grossistkunder i nettverkene sine? Her illustrert ved mikrogrøfting, utført for Homenet (Globalconnect) på Nesodden.

Nasjonal kommunikasjonsmyndighet (Nkom) har sendt ut en pressemelding der de enkelt og greit forteller at de vil presentere høringsdokumenter med sin nye analyse av bredbåndsmarkedene 15. juni. Etter dette blir det en høringsrunde i tre måneder fram til ny regulering kommer, etter planen en gang etter 15. september.

Vi er ikke helt sikre på hvorfor Nkom kommer med denne meldinga nå, men kanskje er det for å fortelle aktørene hva slags lesestoff de skal ta med seg i sommerferien.

Første titt på ny regulering

Sammen med høringsnotatet 15. juni, vil Nkom også presentere litt mer om hva deres forslag til regulering innebærer for markedet og for aktørene.

– Vi ønsker god dialog med alle berørte parter, og høringsfristen vil være på tre måneder, skriver Nkom.

Hensikten med analysearbeidet er å se på om én eller flere tilbydere har sterk markedsstilling på grossistnivå og dermed vil ha særskilte forpliktelser for kommende reguleringsperiode.

Bakgrunnen for den nye analysen av bredbåndsmarkedet er blant annet at den forrige er fra 2018. Siden den tid har mye skjedd. Telenor har lagt ned kobbernettet for egne kunder, og gjør det nok snart for de gjenværende grossistkundene de har pålegg om å «holde åpent» for til ut 2025.

Blir det regulering?

Altibox-partnerne har gått forbi Telenor som landets største bredbåndsaktør, om man ser dem samlet. Det er det ikke sikkert at reguleringen vil gjøre, se dem samlet altså. Det går kanskje mot en regulering på lokalt nivå, altså av lokale fibermonopoler. Og det er ikke noe enkelt spørsmål, for i dag er alle fibernett i ferd med å få en konkurrent i bredbånd via mobilnettene. Fjerner det behovet og grunnlaget for regulering av tilgang til bredbåndsnett?

Så spørs det om Altibox-sfærens avgjørelse om å frivillig slippe til konkurrentene i sitt nett, og Globalconnects åpne nett gjør at reguleringen blir unødvendig.

I dag er det kun Telenor som er underlagt regulering som en aktør med sterk markedsposisjon. Det åpne spørsmålet er dermed om Nkom vil kreve at både Telenor og Telia slipper konkurrentene til i sine nett, slik Altibox og Globalconnect har sagt de vil gjøre.

Powered by Labrador CMS