analyse

KI er fantastisk, men er det også farlig?

Er kunstig intelligens et fantastisk verktøy eller kjempeskummel teknologi, og viktigst av alt: Hva betyr det for akkurat oss?

Arendal er igjen arena for et absurd antall debatter i krysningspunktet mellom teknologi og politikk. Her fra havna tirsdag.
Arendal er igjen arena for et absurd antall debatter i krysningspunktet mellom teknologi og politikk. Her fra havna tirsdag.

Det er liten tvil om at årets ord under Arendalsuka er kunstig intelligens, enten det forkortes til AI eller KI. Ekstremt mange av foredragene har overskrifter som strengt tatt kan leses som: «Kunstig intelligens, trussel eller mulighet». Og uansett tema, skal det godt gjøres å debattere noe som helst uten at begrepet dukker opp.

Og det er ikke til å undres over. De generative språkmodellene, som benytter maskinlæring, har gitt hele samfunnet bakoversveis siden introduksjonen for relativt kort tid siden. I seg selv er ikke kunstig intelligens noe nytt. Teknologien har vært kjent i tiår, men datakraften som trengs for å få teknologien til å spille, har ikke vært på plass før nå, og selvsagt hjelper det at teknologigigantene har satt sine enorme ressurser inn for å få teknologien tilgjengeliggjort for folk.

Gigantene har sådd, nå vil de høste

Forbrukerrådets Finn Myrstad pekte under en debatt på at internett-gigantene nå ønsker å få tilbake pengene de har satset på kunstig intelligens. Han ønsker å regulere hva de kan bruke KI til.

Og vi har fått bakoversveis av det vi har sett. Det har gått inflasjon i antallet artikler som har spekulert på hva kunstig intelligens vil få å si for alt fra arbeidsplasser til våpensystemer.

Sånn sett er det ingenting rart om folk er både litt bekymret og stiller det betimelige spørsmålet: Hva betyr dette for meg og min organisasjon? Vi har snakket med flere telefolk langs vannkanten i Arendal denne uka som slett ikke er sikre på hva teknologien vil bety for akkurat dem. Dette til tross for at telebransjen utvilsomt er en av bransjene som har brukt kunstig intelligens, eller egentlig maskinlæring, lengst. Tolkning av data for å forutse problemer i telenettene er blant de tidlige anvendelsene.

Likevel er potensialet til kunstig intelligens blitt så mye mer overveldende når vi på rekordfart har sett et vell av anvendelser det siste året.

KI-forventninger til bedriftene

Under Arendalsuka har Statens pensjonsfond utland, oljefondet, presentert sine forventninger for kunstig intelligens i de selskapene de investerer i, noe som ble presentert etter en opptreden der sjefen sjøl, Nicolai Tangen, intervjuet KI-forsker og forfatter, Inga Strümke på utendørsscenen i havna i Arendal.

Det intervjuet, og debatten etterpå mellom Schibsteds Svein Størmer Thaulow, Forbrukerrådets Finn Myrstad og direktør for eierskap og etterlevelse, Carine Smith Ihenacho i Norges Bank Investment Management (oljefondet), kan du se på nett, om du følger denne lenka.

Powered by Labrador CMS