analyse
Klarer Lyse Tele å beholde den lokale tilknytningen?
Ice og Altibox skal nå integreres tettere i Lyse-familien. Her representert ved en basestasjon, et fint utsiktspunkt for ei kråke.
Foto: Håvard Fossen
Det er ingen overraskelse i at Lyse omorganiserer televirksomheten etter kjøpet av Ice, som ble kunngjort 18. februar 2022. To år etter, 1. februar 2024, skjer den egentlige fusjonen, der Lyses mange oppkjøp i telebransjen flettes sammen med mobiloperatøren Ice. Eller? Egentlig ser det mer ut som en samling av naturlig tilhørende miljøer i konsernet.
Lyse har valgt en moderne organisasjonsstruktur, med utskillelse av infrastruktur i egne selskaper, det vi kan kalle tjenesteproduksjon/teknologi i midten og salgsselskaper ut mot kundene. Det siste i alle fall i deler av landet.
Vi har på ingen måte full oversikt over alle konstellasjoner foreløpig, og forstår at ikke alle stoler er fylt med ledere ennå. Det er mange miljøer i selskapene som passer naturlig sammen. Begge har kompetanse på fast trådløst bredbånd, har folk som jobber med infrastruktur, operasjonssentre og transmisjon.