analyse
Regjeringen (i Sverige, altså) satser 415 millioner kroner på 6G-forskning
De neste fire årene har den svenske regjeringen satt av 415 millioner svenske kroner til 6G-forskning.
Dette er dessverre ikke en lekkasje fra det kommende norske statsbudsjettet, men ettersom norske myndigheter tidligere likte å kopiere svenskene, kan kanskje teleforskere her hjemme håpe at bevilgningen smitter over i framtidige norske statsbudsjetter.
Det er nettstedet Telekomnyheterna som forteller om beløpet svenske forskere får fra myndighetene til å jobbe med neste generasjons mobilnett. I motsetning til Norge har Sverige en stor teleindustri, med Ericsson i spissen.
Sjefredaktør Mats Roesgaard Sjödin i Telekomnyheterna skriver i en kommentar at Sverige historisk har vært i forkant av mobilutviklingen, men havnet skikkelig på etterskudd når det gjelder 5G. Han hilser derfor velkommen den svenske regjeringens satsning på forskning på neste generasjons mobilsystem. Han påpeker at det kommer til å bli en utfordring for operatørene, som allerede er sent ute med 5G, å investere i 6G allerede i 2028.
Forskning og innovasjon
Det er i forslaget til budsjett for 2024 at regjeringen forslår en satsning på 6G, som både skal omfatte grunnforskning og næringstilpasset forskning og innovasjon. Summen på 415 millioner svenske kroner er fordelt med 15 millioner kroner i 2023, 65 millioner kroner i 2024, 160 millioner kroner i 2025 og 165 millioner svenske kroner i 2026.
Pengene er foreslått kanalisert via det svenske Vetenskapsrådet og Vinnova.
Målet er at Sverige skal i teten på utformingen av neste generasjons mobilnett.
– Det gjøres store satsninger på 6G-forskning og innovasjon i flere land. Sverige har veldig gode forutsetninger til å gå i bresjen for teknikkutviklingen og være drivende i arbeidet med en global standard for 6G. Gjennom satsningen på forskning og innovasjon på 6G vil regjeringen styrke Sveriges posisjon som sterk forskningsnasjon, sier utdanningsminister Mats Persson i en kommentar.
Energi- og næringsminister Ebba Busch understreker betydningen av en sikker og robust digital infrastruktur.
For seint ute?
Det kunne helt sikkert være fristende for norske forskningsmiljøer å hive seg på den svenske regjeringens ønske om å lede 6G-utviklingen, men det spørs om det er særlig realistisk. Selv om standardene ikke er spikret helt, er det gjort svært mye arbeid med 6G i en årrekke. Driftigst i Europa har kanskje finnene vært, med universitetet i Oulu som kraftsentrum.
Det er helt sikkert lurt av svenskene å forske på 6G, men det spørs om de ikke er litt seint ute til å ta teten i utformingen av neste generasjons mobilnett.
Internasjonalt er det de store teleleverandørene og akademiske institusjoner som har ledet utviklingen. En utvikling som ser ut til å være i ferd med å nærme seg de standardene som trengs for å ha en internasjonal mobilstandard på plass tidlig nok til at nettverkene kan rulles ut i 2028-2030.
Hva er igjen til Norge
Og hva så med Norge? Her hjemme er det flere miljøer som følger nøye med på utviklingen. Og kanskje er det mest å hente ved å forske på bruken av teknologien. Vi har ingen stor leverandørindustri i Norge for utstyr for mobilnett, selv om det er grunn til å nevne at Working Group Two har utviklet en virtuell kjerne for mobilnett, og helt sikkert titter på 6G allerede. Selskapet ble nylig kjøpt av Cisco Systems, etter å ha vært deleid mellom Cisco og Telenor.
Å forske på bruk av 6G, gjerne tett vevd sammen med kunstig intelligens, vil kunne gi fordeler til norsk industri, enten vi snakker om den delen som bruker teknologien eller den delen som utvikler tjenester for andre på basis av en ny generasjons mobilnett.