arkiv
Evry må kvitte seg med enhet for sak- og arkivsystemer
Svært lønnsom avdeling med 100 ansatte skal selges for å blidgjøre konkurransemyndighetene.
Evry varsler fredag at de har besluttet å selge sin forretningsenhet for saks- og arkivsystemer for offentlig sektor.
Det skyldes innvendinger fra det norske konkurransetilsynet, som mener at den varslede fusjonen mellom Evry og Tieto kan få negative virkninger innen dette nisjeområdet.
Partene har derfor tilbudt seg å kvitte seg med virksomheten, inkludert om lag 100 ansatte. Blant det som inngår er markedsledende løsninger som Elements, ESA og Ephorte.
Elements har med over 400 kommuner og statlige virksomheter i Norge på kundelisten, tidligere vært omtalt som landets mest utbredte sak- og arkivsystem.
– Et salg av denne virksomheten vil sikre at konkurransen innenfor segmentet sak- og arkivsystemer forblir uendret etter gjennomføring av fusjonen, opplyser Evry i en kunngjøring.
Få aktører
Tieto har fra tidligere den rivaliserende Public 360-løsningen, som også er svært utbredt i markedet. Det er en opprinnelig norskutviklet programvare de overtok med oppkjøpet av Software Innovation i sin tid.
Allerede da Evry og Tieto presenterte fusjonsplanene sine i sommer stilte digi.no spørsmål ved nettopp hva fusjonen kunne bety for sak/arkiv-området. Dette markedet er som en liten andedam å regne. Enkelte ganger har Evry og Tieto møtt hverandre som de eneste konkurrentene ved anbud. Acos er den tredje store aktøren, men det finnes også utfordrere som blant annet Documaster.
– Meget lønnsom
Enheten Evry vil selge har ifølge meldingen en forventet omsetning på rundt 150 millioner kroner i 2019. Denne virksomheten har over flere år vist det selskapet kaller en «meget tilfredsstillende lønnsomhet» og har en «attraktiv posisjon» i markedet.
– Denne enheten har vist en god utvikling de siste årene med vekst i både omsetning og resultat. Vi er opptatt av å finne en langsiktig løsning med eiere som vil utvikle virksomheten videre til det beste for både ansatte og kunder. I tråd med de føringene som er gitt fra Konkurransemyndighetene er vi nå i dialog med en rekke interessenter med sikte på salg av virksomheten, sier Evrys konsernsjef Per Hove.
Fusjonen mellom Tieto og Evry ble nylig godkjent i selskapenes respektive generalforsamlinger. Det som gjenstår er grønt lys fra konkurransetilsynene.
– Vi jobber for å finne en snarlig løsning slik at fusjonen kan fullføres i 4. kvartal 2019 eller senest i løpet av 1. kvartal 2020, uttaler Per Hove.
Acos: Helt fair avgjørelse
Bent-Inge Storheim er daglig leder i Acos, som fra hovedkontoret på Sotra utenfor Bergen i mange år har konkurrert mot særlig Evry og Tieto.
Han kan røpe at de har deltatt med svar på Konkurransetilsynets spørsmål om den forestående fusjonen. Er han overrasket over at Evry må selge ut virksomheten?
– Både ja og nei. Vi svarte at vi konkurrerer godt mot både store og små. Vi har aldri vært redd for konkurranse, men det er tilsynet som må vurdere om dette (fusjonen, journ.anm) er ødeleggende for markedet, sier Acos-sjefen til digi.no.
Storheim peker på at det nå er flere andre som holder på å etablere seg i markedet, samt at det i større grad enn tidligere skilles mellom saksbehandling og arkivfunksjonen. Dessuten er det mer som går i skyen.
– Men tilsynet har helt sikkert gjort grundige vurderinger, så det er helt fair, sier han om konkurransemyndighetenes innvendinger.
Det er foreløpig uklart hvem som er aktuell kjøper av Evrys saks- og arkivenhet for offentlig sektor. Acos virker ikke å være det, selv om Storheim drar litt på svaret da vi spør.
– Jeg tror det kunne blitt like problematisk med konkurransetilsynet den andre veien. Det er ikke noe vi planlegger, sier han.
Storheim synes også det er vanskelig å spekulere hvem som kan være interessenter, men mener at det kan være mange ulike aktører.
Beskriver konkurransen som knalltøff
– Hvordan ser du på markedsdynamikken innen sak- og arkivsystemer?
– Vi har svart til Konkurransetilsynet at det er knalltøff konkurranse i de anbudene vi har stått i. Det gjelder både på systemene, der man må være innovative på produkt, men også levere på kvalitet og yte god support. Det er veldig mange faktorer man skal være gode på for å vinne fram over tid, sier Bent-Inge Storheim.
Acos hevder at konkurransen normalt sett er sterk, selv om akkurat 2019 er blitt et ganske spesielt år med alle fylkes- og kommunesammenslåingene, som har utløst en lang rekke nye anskaffelser.
– 2019 er spesielt, men i et normalår kjemper vi hardt om kontraktene. Selv om det er få aktører, så betyr heller ikke det at du enten vinner alt eller ingenting. Hvert anbud har ulike elementer, selv om det er hyllevare i bunn. Mange etterspør også rådgivning i mye større grad enn bare programvaren. Vi er den aktøren som har konkurrert mot de store i alle år, og har aldri vært redd for konkurranse, avslutter Storheim.
(Digi.no er i dialog med Evry og har stilt flere spørsmål. Saken blir utvidet.)