artikler

Aksjonerte i Oslo: De hevder Apple har blod på hendene

Flere elektronikkbutikker ble utsatt for skadeverk. Rød Ungdom tar på seg ansvaret for handlingene.

Natt til mandag dukket dette budskapet opp på flere butikklokaler i Oslo sentrum, her ved Elkjøp i Glasmagasinet.
Natt til mandag dukket dette budskapet opp på flere butikklokaler i Oslo sentrum, her ved Elkjøp i Glasmagasinet.

Elkjøp, Power og Eplehuset i Oslo sentrum ble natt til mandag utsatt for skadeverk.

«Apple har blod på hendene» sto det skrevet. Vinduer og fasader var tilgriset med ketchup. Budskapet er knyttet til mobiltelefoner og bruk av konfliktmineraler fra Kongo.

– Det var selvfølgelig ikke en god start på dagen for butikksjefen vår i Storgata som kom på jobb mandag morgen, sier Line Spets Ludvigsen, marked- og netthandelsjef i Eplehuset.

Alt hærverk tas på høyeste alvor og ugjerningen er politianmeldt, opplyser kommunikasjonsrådgiver Joachim Barth i Elkjøp.

Eplehuset i Storgata, hvor en trikk krasjet i fjor høst, er blant butikkene som ble utsatt for skadeverk natt til mandag. Foto: NTB
Eplehuset i Storgata, hvor en trikk krasjet i fjor høst, er blant butikkene som ble utsatt for skadeverk natt til mandag.

Oslo Rød Ungdom har tatt på seg ansvaret. Det går fram av et innlegg på Instagram som anklager Apple for bruk av konfliktmineraler.

Påstanden er at Apple beriker seg på uetisk gruvedrift i Kongo, og at barnearbeid, slaveri og miljøødeleggelser inngår i produksjon av Iphone.

– Vi kan ikke uttale oss på vegne av Apple, men kjenner til at Apple bestrider forholdene, sier Ludvigsen i Eplehuset, som legger de at de har hatt tett dialog med politiet angående hendelsen.

Apple Norge har ikke svart på vår anmodning om kommentar. Apple internasjonalt bestrider påstandene.

Slagordene malt på butikkene i Oslo er det Rød Ungdom som tar på seg ansvaret for. Foto: Instagram
Slagordene malt på butikkene i Oslo er det Rød Ungdom som tar på seg ansvaret for.

Blodmineraler

Denne uken skrev Financial Times at Belgia har innledet etterforskning av påstander om at Apple bevisst skal ha brukt «blodmineraler» fra Kongo.

Det siktes blant annet til innkjøp av coltan, en mineralmalm som inneholder metallet tantal, nummer 73 i det periodiske system.

Tantal er ofte brukt i elektronikk som mobiltelefoner, jetmotorer og medisinsk utstyr på grunn av sin motstandsdyktighet mot korrosjon og høye smeltepunkt.

Over halvparten av verdens forekomster av coltan finnes i det sentralafrikanske landet, der ulovlig gruvedrift er med på å finansiere konflikter og væpnede grupper.

Slagord mot Apple, knyttet til konfliktmineraler fra Kongo, ble natt til mandag sprayet på flere elektronikkbutikker i Oslo sentrum. Foto: NTB
Slagord mot Apple, knyttet til konfliktmineraler fra Kongo, ble natt til mandag sprayet på flere elektronikkbutikker i Oslo sentrum.
Powered by Labrador CMS