For å lese artikler må du være abonnent

50 kr for 5 uker

  • Full tilgang til TU.no og Digi.no
  • Artikkelarkiv helt tilbake til 1854
  • Eksklusive nyhetsbrev

Deretter 299 kr/mnd. Fornyes automatisk, avslutt når du vil.

PRØV OSS I 5 UKER

2990 kr / år

  • Full tilgang til TU.no og Digi.no
  • Artikkelarkiv helt tilbake til 1854
  • Eksklusive nyhetsbrev
  • Spar 598 kr

Fornyes automatisk til ordinær pris, avslutt når du vill.

BESTILL NÅ

Bedrift eller student?

  • Sjekk om du har tilgang via arbeidsgiver
  • Pristilbud til din bedrift
  • Innløs din gratis studenttilgang

Tilgang avhenger av avtalen med din arbeidsgiver eller ditt studiested.

LES MER HER

programvare

Danmark: Googles skoleprogramvare koster det samme som en cheeseburger. Ekspertene er ikke i tvil om hvorfor

Disse cheeseburgerne koster omtrent det samme som Googles skoleprogramvare.
Disse cheeseburgerne koster omtrent det samme som Googles skoleprogramvare.

26.000 elever i Aarhus har en Chromebook i sekken. De logger seg på med Google-kontoene sine i et Google-operativsystem. De åpner nettleseren Google Chrome og åpner kanskje Google Docs, Google Classroom eller en av de andre appene selskapet har utviklet.

Dette er hverdagen for tusenvis av elever i 53 kommuner over hele landet. Google-systemer er enkle å bruke og utrolig enkle å administrere for skolene, har kommuneansatte understreket, men i januar avgjorde det danske datatilsynet at Googles innsamling av data er lovstridig.

Derfor har Kommunernes Landsforening bedt Folketinget om å endre loven slik at bruken kan fortsette, for som digitaliseringssjef Pia Færch sa under en debatt på Offdig-konferansen, er det et «mareritt fordi mange ting skal fungere på en helt annen måte».

Powered by Labrador CMS