artikler
Dataangrepet i Lørenskog: Brukte 26 dager på å reagere
Nå har Deloitte lagt frem rapport om hva som gikk galt under det omfattende dataangrepet, skriver NRK.
Etter dataangrepet mot Lørenskog kommune publiserte hackerne 1,8 terabyte med stjålne data på det mørket nettet.
Overfor Digi omtalte Lørenskog-ordfører Amine Mabel Andresen (H) angrepet som en «alvorlig krise».
Det lekkede materialet omfattet blant annet opplysninger fra barnevernssaker, pasientjournaler og elevmapper, samt dokumenter om kritisk infrastruktur.
Nå har Deloitte lagt frem rapport om hva som gikk galt under datatyveriet, skriver NRK.
I rapporten kommer det frem at det tok 26 dager fra det første varselet til det første tiltaket ble iverksatt.
Etter angrepet opprettet kommunen et innsynsenter. Det for å kunne svare på og følge opp innbyggernes spørsmål om de er berørt av lekkasjen, og eventuelt hvordan.
I slutten av august hadde rundt 1300 personen tatt kontakt, sa senterlederen til Digi.
Har ikke hengt med
Til rikskringkasteren sier Bjørn Jonassen, partner i Deloitte, at kommunen ikke har hengt med på trusselutviklingen innen cyberangrep.
Mellom 13. april og 8. mai kom det tre bølger av varsler fra IT-systemene. Ingen av dem ble fulgt opp.
Årsaken var ifølge rapporten at det ikke var tydelig hvem som hadde ansvar for å følge opp varslene.
Ifølge NRK konkluderer Deloitte med at disse varslene ikke ble identifisert og prioritert raskt nok.
Kommunedirektør Ragnar Christoffersen sier at de får flere hundre slike varsler hver dag, og at varslene om dataangrep ble feiltolket.
– Det ble tolket som en vanlig pålogging hva en hjemmekontorløsning. Hvis vi hadde forstått varslene på en riktig måte, så kunne vi kanskje stoppet angrepet på et tidligere tidspunkt, sier han til NRK.
Den 33 sider lange rapporten slår fast at det er flere grunner til angrepet.
Det pekes blant annet på uklar ansvarsfordeling, for få folk og for lite kunnskap om IT-sikkerhet, for lite øving på scenarier som et løsepengepengeangrep og manglende samhandling mellom ulike aktører når uhellet først var ute.
Ikke unikt
Jonassen i Deloitte forteller NRK at situasjonen i Lørenskog ikke er unik.
– Jeg tror at de fleste norske kommuner har etterslep på fillagring og sikring av denne informasjon og mot angrep som dette. Dette kan skje hvor som helst, sier han.
Deloitte peker på flere tiltak som kommunen må bli bedre på for å unngå at dette skjer igjen.
De ber blant annet kommunen passe ekstra på at det er tydelig hvem som skal følge opp varsler og datasikkerhet.
Kommunedirektøren sier til NRK at de vil bruke rapporten til læring.
– Vi må bruke penger på dette. Det er en utfordring i en kommune, for det er de samme pengene som går til eldreomsorg og skole.