debatt
Det finnes et alternativ til Telenors transportnett i Norge
Konserndirektør for tele i Lyse, Toril Nag, sier konsernet, via Altibox-nettverket, ønsker å ta et samfunnsansvar også når det gjelder å få et nasjonalt alternativ til Telenors transportnett.
Bilde: Lyse
Transportkomiteen i Stortinget vil ha et andre transportnett i Norge i tillegg til Telenors nett, og tar opp saken i sin innstilling til ekomplan som skal behandles i plenum i Stortinget 29. november.
Komiteen er opptatt av at det bygges ut et transportnett som blir et reelt selvstendig alternativ til det som i dag eies av Telenor. I innstillingen påpekes det at dagens infrastruktur er unødvendig sårbar rent beredskapsmessig, i tillegg til at rene konkurranse- og forbrukerhensyn tilsier at det er formålstjenlig med flere alternative transportnett. Flertallet ber regjeringen om å komme tilbake til Stortinget med forslag til hvordan en kan stimulere til at dette kan realiseres, fortrinnsvis med utgangspunkt i eksisterende, alternative fibernett
Klare for oppgaven